«451 градус за Фаренгейтом» скорочено

Рей Бредбері «451 за Фаренгейтом» скорочено читати українською ви можете за 15 хвилин

«451 за фаренгейтом» скорочено

  • Гай Монтег, пожежник
  • Мілдред Монтег, дружина, здатна зробити донос владі на чоловіка
  • Клариса, молода дівчина
  • Фабер, професор
  • Брандмейстер Бітті, капітан пожежників

В епіграфі роману говориться, що температура горыння паперу — 451 °F (233 ° C).

У романі описується суспільство, яке спирається на масову культуру і споживче мислення, в якому всі книги, які змушують замислюватися про життя, підлягають спаленню; зберігання книг є злочином; а люди, здатні критично мислити, виявляються поза законом. Пожежні повинні спалювати всі заборонені книги, які виявлять, причому — разом з житлами власників. Власники книг при цьому підлягають арешту, одного з них навіть відправляють до психіатричної лікарні. Автор зобразив людей, які втратили зв’язок один з одним, з природою, з інтелектуальним спадком людства. Люди поспішають на роботу чи з роботи, ніколи не кажучи про те, що вони думають або відчувають, розмовляючи лише про безглузде і порожнє, захоплюються тільки матеріальними цінностями. Удома вони оточують себе інтерактивним телебаченням, яка проектує зображення відразу на стіни (в які вбудовані кінескопи), і заповнюють свій вільний час переглядом телевізійних передач, нескінченних і безглуздих серіалів. Однак «благополучна», на перший погляд, держава знаходиться на порозі тотальної руйнівної війни, якій все ж судилося розпочатися.

Головний герой роману, Гай Монтег, працює «пожежним», будучи впевненим, що виконує свою роботу «на користь людства».

«Пожежний» Гай Монтег, знайомиться з сімнадцятирічною дівчиною Клариссою Маклеллан і починає розуміти, що можливе інше життя. Клариссу вважають дивною через її захоплення природою, бажання говорити про почуття і думки і просто жити.

Монтег любить свою роботу, але таємно забирає з декількох будинків книги, які повинен був спалити. Загибель Кларисси, яку збиває автомобіль, зустріч з жінкою, яка відмовляється покинути свій будинок, залитий гасом, і сама черкає сірником об поруччя і спалює себе разом з книгами, підсилює внутрішній розлад Гая. Пізніше Гай пригадає прізвище «Рідлі», яке звучить у фразі тієї жінки: «Будьте мужнім, Рідлі. Божою милістю ми запалимо сьогодні в Англії таку свічку, яку, я вірю, їм ніколи не загасити» (начальник Монтега брандмейстер Бітті пояснює Монтегу слова старої жінки:« Людина на ім’я Латімер сказав це людині, якого звали Ніколас Рідлі, коли їх спалювали на багатті за єресь в Оксфорді 16 жовтня 1555 року »). Монтег розчаровується в ідеалах суспільства, частиною якого він є і вирішує кинути свою роботу після того, що сталося. Він прикидається хворим на добу.

Брандмейстер Бітті дає Гаю день на те, щоб прийти в себе, кажучи, що у кожного пожежного бувають такі хвилини в житті. Але після цього він натякає йому, що Монтег повинен принести книгу, яку він  вкрав у згорілої жінки і сховав під подушку, щоб спалити її. Бітті стверджує, що сенс знищення книг полягає в тому, щоб зробити всіх щасливими. Він пояснює Монтегу, що без книг не буде ніяких суперечливих думок і теорій і ніхто не буде виділятися, ставати розумнішим сусіда. А з книгами — «хто знає, хто може стати мішенню добре начитаної людини?». Життя громадян цього суспільства абсолютно позбавлене ​​від негативних емоцій — вони тільки й роблять що розважаються. Навіть смерть людини «спростили» — тепер трупи померлих кремуються буквально через п’ять хвилин, щоб нікого не турбувати. Монтег намагається розібратися в своїх думках, просить свою дружину Мілдред допомогти йому в цьому, починає діставати зі схованки за вентиляційної гратами книги і читати уривки з них, але дружина не розуміє його, вона в жасі від того, що відбувається, кричить про те, що він їх погубить . Вона відсторонюється від нього, надягаючи навушники, спілкуючись зі своїми телевізійними «родичами» і з сусідками.

Гай згадує про старого Фабера, якого він зустрів рік тому в парку. Старий сховав щось до лівої кишені пальто побачивши Монтега, схопився, немов хотів втекти, але Монтег зупинив його, потім завів розмову про погоду і т. д. Старий спочатку злякався, але потім зізнався, що він — колишній професор англійської мови, осмілів, став більш балакучий і прочитав напам’ять кілька віршів. Обидва уникали згадувати в розмові про те, що Монтег — пожежник. Фабер записав йому свою адресу на клаптику паперу: «Для вашої картотеки, — сказав старий, — на той випадок, якщо ви надумаєте розсердитися на мене». Гай знаходить картку колишнього професора, відкривши шафу в спальні, в ящику з написом «Майбутні розслідування» і дзвонить Фаберу. Він зявляється до нього додому з Біблією і просить вислухати його, навчити розуміти те, що він читає. Фабер дає Монтегу мініатюрний приймач, схожий на слуховий апарат, для екстреного зв’язку. Вони домовляються про те, що будуть діяти спільно — робити копії книг за допомогою друкаря (знайомого Фабера), чекати війни, яка зруйнує нинішній порядок речей, і сподіватися, що тоді, в тиші, стане чути їх шепіт.

Гай повертається на роботу зі слуховою капсулою в вусі. Мілдред, а до цього дві сусідки, міс Клара Фелпс і місіс Бауелс, яким він, розсердившись через їх порожні балачки, прочитав вірш «Берег Дувра», доносять, що Монтег зберігає вдома книги. Бітті підлаштовує все так, що Гай приїжджає на виклик по спаленню власного будинку. За ним стежить електричний пес, якого Монтег завжди побоювався — він був упевнений, що пес налаштований проти нього. За вказівкою Бітті Гай спалює власний будинок, а потім струменем полум’я з вогнемета вбиває свідомо спровокувавшого його на це Бітті, приголомшує двох пожежних і спалює електричного пса. Але електричний пес все-таки встигає зачепити його прокаїновою голкою, одна нога Гая німіє, і це уповільнює його пересування. Всюди чути виття сирен, за ним женуться поліцейські машини, починається організована погоня на поліцейських вертольотах.

Гая мало не збиває машина, його рятує падіння. «Водій вчасно зрозумів, навіть не зрозумів, а відчув, що машина, яка мчала на повній швидкості, наскочить на лежаче тіло, неминуче перекинеться і викине всіх геть». Тому в останню секунду машина круто повернула і об’їхала Монтега. Гай підбирає книги і підкидає їх в будинок міс Блек і її чоловіка-пожежника. Далі він направляється в будинок колишнього професора. Там господар будинку включає телевізор, і вони бачать трансляцію погоні і про те, що буде доставлений новий електричний пес, який вистежить злочинця. Монтег радить своєму союзнику спалити покривало з ліжка, кинути в пічку стілець, протерти спиртом меблі, всі дверні ручки, спалити підстилку в передпокої, — знищити всі речі і предмети, до яких він торкався; Фаберу слід включити на повну потужність вентиляцію у всіх кімнатах, посипати нафталіном все, що є в будинку, включити на повну силу поливні установки в саду, промити доріжки з шлангів, — щоб перервати слід Гая. Вони домовляються про зустріч через один-два тижні в Сент-Луїсі, за умови, що залишаться живі. Монтег повинен написати колишньому професору до запитання на адресу головної пошти. Туди Фабер відправиться в гості до друкаря. Гай бере чемодан зі старими речами свого соратника і залишає його будинок.

Монтег пробирається до річки, переодягається в його речі, заходить в воду, течія підхоплює його і забирає в темряву. Електричний пес втрачає його слід біля річки. Коли Гай виходить з води, він заходить в ліс, знаходить залізничну колію, що веде з міста углиб країни, бачить далеко вогонь і йде на його світло. Там він зустрічається з групою людей, які ставляться до нього дуже дружелюбно. Серед них: Гренджер, який написав книгу під назвою «Пальці однієї руки. Правильні відносини між особистістю і суспільством »; Френд Клемент, колишній завідувач кафедри Томаса Харді в Кембріджському університеті; доктор Сіммонс з Каліфорнійського університету, знавець творчості Хосе Ортега-і-Гассета; професор Уест, багато років тому в стінах Колумбійського університету зробив чималий внесок в науку про етику, тепер уже давню і забуту; Преподобний отець Падовер — він тридцять років тому виголосив кілька проповідей і втратив прихожан через свій спосіб мислення за один тиждень. У них є портативний телевізор, тому вони заочно знають Гая. Йому дають випити флакон з безбарвну рідину, щоб змінити запах поту. Через півгодини, за словами Гренджер, Гай буде пахнути, як двоє зовсім інших людей. По телевізору вони спостерігають інсценування смерті Монтега, — замість нього електричний пес прокаїнової голкою вбиває випадкового перехожого.

Далі з’ясовується, що нові знайомі Гая — частина спільноти, що зберігає рядки літературних творів в своїх головах до тих пір, поки тиранія не буде знищена, а літературна культура не буде відтворена (вони бояться зберігати друковані книги, так як вони можуть видати розташування повстанців). Кожен з них пам’ятає напам’ять якийсь літературний твір. Монтег, який пам’ятає кілька уривків з біблійних книг — Проповідника і Одкровення Іоанна Богослова, приєднується до їх спільноти. В одну мить починається і закінчується війна, і група професорів разом з Гаєм спостерігає здалеку за загибеллю міста в результаті атомного бомбардування. У цей момент Монтег, який кинувся долілиць на землю, відчуває (або йому здається), що він бачить загибель Мілдред. Фабер уникає загибелі, він знаходиться в цей час в автобусі, прямуючи з одного міста в інше. Після катастрофи нові однодумці вирушають в дорогу, і кожен думає про своє. «Пізніше, коли сонце зійде високо і зігріє своїм теплом, вони почнуть розмовляти <…> Монтег відчув, що в ньому пробуджуються і оживають слова. Що скаже він, коли прийде його черга?…

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *