Афра Бен біографія

Афра Бен (англ. Aphra Ben; 10 липня 1640 — 16 квітня 1689) — англійська романістка і драматург, один з найбільших авторів епохи Реставрації. Вважається першою професійною письменницею в історії Англії.

Афра Бен біографія

Відомості про життя Афри Бен досить суперечливі і не в усьому достовірні. Народилася в селищі Уай поблизу Кентербері (графство Кент); дочка цирульника Бартоломью Джонстона. Події її молодості практично невідомі; є непрямі відомості, що вона отримала католицьке виховання і навіть збиралася стати черницею. 1663 року Афра побувала на англійській цукрової плантації на річці Суринам, де, за власною заявою, довго спілкувалася з чорношкірим невільником знатного походження, чия історія згодом лягла в основу роману «Оруноко, або Царствений раб» (Oroonoko, or the Royal Slave).

Повернувшись до Англії, Афра вийшла заміж за Йохана Бена, який жив у Лондоні, купця німецького або голландського походження. Шлюб проіснував лише кілька років. Мабуть, він був фіктивним, служившим для зміцнення становища в суспільстві і для благопристойного маскування її бісексуальних схильностей (Афра зізнавалася в коханні як до чоловіків, так і до жінок, і в її творах розсипано чимало подібних натяків). До 1666 вона домоглася впливу при дворі, виконувала секретні доручення Карла II в Антверпені під час англо-голландської війни; в таємному листуванні користувалася ім’ям Астрея, що стало потім її літературним псевдонімом. Таємна служба не принесла їй доходу: король постійно затримував плату за шпигунські послуги, так що Афрі Бен довелося деякий час провести у борговій в’язниці.

У 1669 році, після того як невідома особа оплатило її борги, Афра Бен розпочала діяльність професійної письменниці. Користуючись зв’язками з лондонськими письменниками та драматургами, вона швидко завоювала успіх як автор любовних повістей, театральних п’єс, романів, віршів. Багато з її п’єс пройняті, в дусі літератури часів Реставрації, відвертою еротикою; деякі є переробками більш ранніх творів. Велику славу її принесли прозові твори: сатиричні і любовні новели, романи «Любовне листування дворянина і його сестри» (Love-Letters Between a Nobleman and His Sister, 1684) і «Оруноко» (1688), що вважається вершиною її творчості. Головний герой цього твору — негритянський принц Оруноко, що відправляється в Новий Світ на пошуки проданої в рабство коханої Імоінди і заради любові до неї сам стає невільником. Не витримавши жорстокого поводження, він піднімає повстання рабів, під час якого гине Імоінда. Схоплений рабовласниками, Оруноко піддається нелюдським тортурам (які переносить зі стоїчним спокоєм) і вмирає. Образ Оруноко вважається одним з ранніх зразків «благородного дикуна» в європейській літературі.

Афра Бен померла 16 квітня 1689 і була похована у Вестмінстерському абатстві.

Автор: Гнатюк У рубриці: Мистецтво

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *