«Амфітріон» Мольєр

«Амфітріон» — комедійна п’єса Мольєра, написана в 1668 році. Історія створення у листопаді 1666 перо герцога Енгіенського видало секрет таємному зв’язку короля Людовика XIV і маркізи де Монтеспан. Цей адюльтер супроводжувався скандалом: маркіз прокляв дружину і усамітнився в своєму замку, звелівши прикрасити кімнати рогами. Вважається, що написана рік потому п’єса Мольєра «Амфітріон» — приховане послання короля маркіза де Монтеспан. Під час вимушеного відпочинку в своєму заміському будинку в Отейле Мольєр захоплюється читанням комедій Плавта, серед яких була і комедія «Амфітріон». Іншим джерелом могла стати п’єса Ротру «Народження Геракла», вперше поставлена в паризькому театрі «Маре» в 1636 р.

«Амфітріон» скорочено

Дія відбувається у Фівах, перед будинком Амфітріона.

Пролог
Цар богів Юпітер загорівся пристрастю до Алкмене, дружині фіванського полководця Амфітріона і, поки той веде свої війська в Беотію, посилає Меркурія до Ночі, щоб вона приховала під своїм покровом любовні втіхи Юпітера.

Акт 1
Слуга Созій відправлений сповістити Алкмене переможне повернення до Фів Амфітріона.
Але біля входу в будинок він стикається з Меркурієм, прийняв вигляд самого Созія. Меркурій переконує Созія , що він « несправжній», і на доказ цього б’є його. Созій повертається в порт.
Юпітер, повний ніжності, прощається з Алкменою. Тепер Ніч може поступитися небом денному світлу.
Дружина Созія Клеантіда зустрічає Меркурія і, прийнявши його за чоловіка, звинувачує в невірності. Меркурій сміється над нею і проганяє.

Акт 2
Амфітріон в гніві вислуховує розповідь Созія про зустріч з самим собою. Він не вірить жодному слову.
Він повертається додому і зустрічається з Алкменою, здивований, що вона не радіє його поверненню. Починається сварка: Алкмена стверджує, що минулої ночі Амфітріон був з нею. Він звинувачує її у подружній зраді.
Клеантіда в люті нагадує Созію про нанесеної їй образі.
Їх суперечка перериває поява Юпітера. Він проходить у покої до Алкмени.
Созій і Клеантіда здивовані несподіваним спокоєм їх господаря.
Не знаючи про сварку Алкмени і Амфітріона, Юпітер з’являється перед розлюченою Алкменою. Вибачившись за образи справжнього Амфітріона, Юпітер запрошує Алкмену на бенкет.
Созій просить вибачення у Клеантіди, але їх суперечка розгорається ще більше.

Акт 3
У зразковому монолозі классицистського стилю Амфітріон міркує про дружбу і кохання, відданості і невірності.
Меркурій (все ще під виглядом Созія) дурить справжнього Амфітріона, переконуючи його, що він — не він.
Амфітріон впевнився в зраді. Він зганьблений і жадає помсти.
Зустрівши справжнього Созія, він виливає свій гнів на нього. Лише присутність сторонніх рятує Созія від швидкої розправи.
На шум виходить Юпітер і суперники зустрічаються лицем до лиця. Всі в подиві, бачачи відразу двох Амфітріонів. Справжній Амфітріон йде за допомогою, Юпітер запрошує всіх на бенкет. Созій катує проникнути в будинок, але знову вигнаний звідти Меркурієм. Для звершення помсти, Амфітріон приводить друзів. Клеантіда дивується: тільки що вона прислуговувала Амфітріону на бенкеті, а хвилиною опісля він вже на вулиці в оточенні готових до помсти друзів.
Меркурій розкриває Амфітріону істину — це сам цар богів зійшов з небес. І сам Юпітер в хмарах і при звуках грому з’являється перед усіма. Він закликає пишатися його увагою і передрікає Амфітріону народження «божественного» сина Геркулеса.

«Амфітріон» головні герої

 • Меркурій
 • Ніч
 • Юпітер, в зовнішності Амфітріона
 • Амфітріон, фіванський полководець
 • Алкмена, дружина Амфітріона
 • Клеантіда, служниця Алкмени, дружина Созія
 • Созій, слуга Амфітріона
 • Аргатіфонтід, фіванський воєначальник
 • Навкрат, фіванський воєначальник
 • Поліді, фіванський воєначальник
 • Павзікл, фіванський воєначальник

Цікаві факти: 18 вересня 1668 на виставі за участю Мольєра в ролі Созія присутнє російське посольство на чолі з П.Потьомкіним. Перше видання комедії містило сонет — присвяту «Королю на перемогу у Франш – Конте». Однак, коли за умовами Першого ахенського договору 1668 р Франція віддала цей регіон Іспанії, весь тираж п’єси був вилучений.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *