Андрей Шептицький цікаві факти

Андрей Шептицький цікаві факти з життя (біографії) відомого митрополита Ви дізнаєтеся в цій статті.

Андрей Шептицький цікаві факти

Рід Шептицьких — дуже знатний та заможний. Батько Митроплита був послом австрійського парламенту. Мав у володінні кілька сіл. А мати Софія — донька видатного письменника графа Александра Фредра. Саме вона і прищепила релігійність своїм синам.

Мав зріст 2 м 10 см.

Здобув правничу, філософську та богословську освіту.

Шептицький чудово володів більш ніж десятьма мовами — українською, польською, англійською, французькою, також знав і німецьку, і староєврейську, і латинську…

Йому випало все життя боротися з важкою хворобою, однак він ніколи не зневірювався. У юнацькі роки перехворів на скарлатину, і це спричинило ревматизм, що прогресував. У 1939 році Митрополит навіть отримав спеціальний дозвіл від Апостольської столиці правити службу Божу сидячи — був прикутий до інвалідного візка.

У часи Голодомору Шептицький посилав цілі вагони зерна на Велику Україну. А в часи Голокосту — рятував євреїв, переховуючи їх від нацистів. А на сиротинці у повоєнні роки він передав близько мільйона доларів! Гроші для сиріт у Галичині з ініціативи Митрополита Андрея збирали у США та Канаді.

Організував таємне вивезення 2000 дітей євреїв 14 серпня 1944 року. Їх переховували у криптах, у монастирських школах, сиротинцях Львова та околиць.

Шептицькому довелось пережити страшні терпіння — і моральні, і фізичні. 1939 року, до слова, розстріляли брата Шептицького, Леона, та його дружину Ядвігу. Згодом від рук гестапо гине його брат Олександр. Зрештою, й самого Митрополита виводили під мури собору Юра, маючи намір розстріляти. Але він ніколи не занепадав духом.

Митрополит створював художні школи, виділяв митцям стипендії на навчання у Європі, купляв їхні твори на аукціонах. Таким чином Митрополит підтримував мистецтво, сприяв духовному розвитку молодого покоління та поновлював свою колекцію новими іконами.

Шептицбкий був завзятим книголюбом — він привозив з Європи цікаві екземпляри книг, які збирав у своїй колекції. Спеціально для своїх пергаментних скарбів, владика замовляв книжкові полиці з Італії.

Національний музей у Львові отримав неймовірну літературну спадщину від Андрея Шептицького – понад 3 тисячі книг, хоча його колекція нараховувала не менше 20 тисяч. На жаль, у радянські часи після смерті владики більшість книг з його колекції спалили.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві факти про відомих людей

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *