«Авгієві стайні» значення фразеологізму

Вислів «Авгієві стайні» досить часто можна зустріти в літературній мові. Яке значення виразу «Авгієві стайні» та його історію ви дізнаєтесь в цій статті.

Авгієві стайні значення

В переносному розумінні вираз авгієві стайні означає надзвичайно забруднене місце, велике безладдя або вкрай занедбані й заплутані справи.

Авгієві стайні міф

Одного разу цар Еврисфей доручив Гераклові очис­тити від гною скотний двір царя Авгія. Батько Авгія бог сонця Геліос дав своєму синові величезні стада: триста білоногих биків, двісті червоних биків і дванадцять биків білих як сніг. А ще один бик мов сонце осявав красою все навколо. Скотного двору Авгія ніхто ніколи не прибирав, а цар загадав Гераклові очистити його від гною за один день. Геракл погодився, і Авгій пообіцяв віддати йому за роботу десяту частину своїх стад: цар не вірив, що за один день можна зробити так багато. А Геракл розламав стіни, які оточували двір, і спря­мував у нього течію двох річок — Алфею і Пенею. Хвилі цих рік ринули з протилежних боків у двір і вмить очисти­ли його від багаторічного бруду. Тоді Геракл заклав розломи в стінах і прийшов до Авгія по обіцяну винагороду. Але скупий Авгій нічого не дав героєві: він знав, що слуга царя Еврисфея не посміє його й пальцем торкнути. Це був сьомий подвиг Геракла.  У пізніші часи подробиці легенди забули, і пішов гуля­ти по світу крилатий вислів «авгієві стайні». У переносному значенні вираз стали вживати ще античні письменники (Сенека, Лукіан та ін.), характеризуючи безладдя, запущені справи.

Авгієві стайні речення (приклади)

Прийдесь нову зробити перекову: Патріотичний меч перекувати На плуг — обліг будущини орати, На серп, щоб жито жать, життя основу, На вили — чистить стайню Авгійову. (І. Франко, Вольні сонети, XVII)

…край наш — то Авгія стайня,в котрій Порядок зробити не можна. І. Я. Франко, «Сучасний літопис»

— От ти прийми чернецтво, стань на чолі єпархії і покажи, як треба жити пастирям, очисти од скверни істину. — І Геркулес не зміг би очистити ваші авгійові стайні! (Вас. Шевчук, Григорій Сковорода)

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: А
Коментарі:
  1. 4 месяца ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *