«Барильця Амонтильядо» Едгар По

«Барильця Амонтильядо» (англ. The Cask of Amontillado іноді англ. The Casque of Amontillado) — розповідь Едгара Аллана По, вперше опублікована в листопадовому випуску Godey’s Lady’s Book за 1846.
Історія розгортається в безіменному італійському місті, в непозначеному автором час (можливо, в XVIII столітті). Розповідь ведеться від першої особи, оповідач розповідає про свою смертельну помсту своєму другові, який нібито принижував його. Помста полягає в замуровуванні в стіну — схожий сюжет, в різних варіаціях (поховання заживо, замуровування трупа) зустрічається ще в кількох інших оповіданнях По, зокрема, в новелах «Серце-викривач» і «Чорний кіт», які об’єднує з «Барильцем Амонтильядо» сюжетна побудова, заснована на сповіді вбивці.

«Барильця Амонтильядо» скорочено

Монтрезор, представник збіднілого дворянського роду, розповідає про ту ніч, коли він здійснив відплату, помстившись своєму товаришеві, процвітаючому дворянину Фортунато за численні знущання і приниження, втім, не розкриваючи подробиць останніх (що дає широкий простір для їх трактувань, аж до удаваності). Монтрезор все точно розрахував і передбачив.

Я не тільки повинен був покарати, але і покарати без усякої небезпеки для себе. Образа не відомщена, якщо месника осягає покарання; вона, в рівній мере, не відомщена і тоді, коли месник не подбає про те, щоб який учинив образу знав, — хто йому мстить.

Година помсти був призначений на самий розпал карнавалу. Монтрезор подбав, щоб в його маєтку нікого не було, і відправився на свято шукати Фортунато. Незабаром він його зустрів, неабияк п’яного, застудженої і вблазнівському ковпаку з бубонцями.

Монтрезор почав дражнити Фортунато, вигадавши, що купив ціле барильце амонтильядо (близько 130 галонів [1]). Фортунато — відомий знавець вин і дуже пишається своєю репутацією в цьому питанні. Амонтильядо — вино рідкісне і дороге, особливо під час карнавалу, і Фортунато сумнівається в тому, що Монтрезору продали справжній товар. Монтрезор підіграє своїй жертві, і нібито теж побоюється, що його обдурили. Щоб переконатися у справжності вина, Монтрезор має намір звернутися до Лючезі, іншому знавцеві вин. Самолюбство Фортунато зачеплене, до того ж бочонок викликає його живу цікавість, і, незважаючи на удавані відмовки і переконання Монтрезора, Фортунато рішуче направляється до підвалів свого ворога, супроводжуваний своїм майбутнім катом.

У підвалах холодно і сиро, а Фортунато долає кашель, і Монтрезор, супроводжуючи одного по підземеллям, час від часу пропонує йому зігріваючий ковток Медока, Фортунато все більше хмеліє. По дорозі до мети Фортунато запитує про герб Монтрезора, на що господар йому відповідає: «Герб являє собою ступню на синьому тлі, наступаючу на змію, яка кусає ступню за п’яту». Девіз: Nemo me impune lacessit (Ніхто не вразить мене безкарно). Також Фортунато цікавиться у Монтрезора, чи не належить він до масонської ложі, і з подивом чує ствердну відповідь. На вимогу докази Монтрезор демонструє приготовлену лопатку для кладки стін. П’яний Фортунато дуже здивований, але як і раніше не бачить навислої над ним загрози.

Нарешті вони приходять до ніші, в якій, за словами Монтрезора, і знаходиться барильце амонтильядо. Фортунато довірливо ступає в нішу, і Монтрезор тут же приковує його наручниками до стіни. Жертва все ще не розуміє, що відбувається.
Потім Монтрезор починає викладати кам’яну стіну, замуровуючи Фортунато в ніші. Фортунато кричить, лається, благає його випустити, але Монтрезор луною відповідає йому, прагнучи перекричати свою жертву. Нарешті Фортунато замовкає.

Залишилося покласти останній камінь і доля бранця буде вирішена. Фортунато робить останню відчайдушну спробу звернути все, що відбувається в жарт, Монтрезор знову підіграє йому, і кладе останній камінь. Після чого покидає підземелля.
Оповідання закінчується так:
Я просунув ліхтар крізь отвір який лишився, і кинув його всередину ніші. У відповідь я почув лише дзвін дзвіночків. Я відчув себе погано, без сумніву — внаслідок вогкості катакомб. Я поспішив закінчити роботу. Я приклав зусилля і приладнав останній камінь; я його заглушив вапном. До нової стіні я притулив старий насип з кісток. Минуло півстоліття, і жоден смертний їх не зачепив. In расі requiescat!

Аналіз «Барильця Амонтильядо»

Незважаючи на те, що вбивство є центральною темою оповідання, його не можна віднести до детективного жанру, як «Вбивства на вулиці Морг» або «Викрадений лист»; в «барильці амонтильядо» не описується розслідування злочину, злочинець сам про нього розповідає. Загадка розповіді в тому, що мотив вбивства залишається невідомим для читача. Таким чином, вся «детективна» частина залишається йому, читач вільний сам домислювати передісторію вбивства.
Хоча Монтрезор не розкриває причин свого вчинку, він згадує про «тисячі принижень», які нібито зазнав від Фортунато. Багато коментаторів на підставі цього дивного пояснення роблять висновок, що Монтрезор, ймовірно, божевільний, але й така версія викликає питання, так як у своїх діях Монтрезор дуже хитрий і розважливий.

Фортунато представлений як тонкий поціновувач дорогих вин, однак і це викликає сумніви. Він напився до такого стану, що навряд чи зміг би оцінити справжність амонтильядо. Крім того, під час однієї із зупинок на шляху до барила Фортунато залпом випиває флягу De Grave, дорогого французького вина, що не робить йому честі як знавцеві.
Не виключено, що По не з чуток був знайомий з роботою муляра. Йому доводилося заробляти різним працею, і в його біографії багато «білих плям», зокрема невідомо, чим він займався в 1837 році, відразу після відходу з Southern Literary Messenger. Біограф По, Джон Інгрем писав Сарі Уітман, що хтось на ім’я Аллен згадував, нібито По працював на цегельному заводі восени 1834. Ймовірно, мова йде про Роберта Аллене, товариші Едгара По по Військової Академії.

Теми і символи «Барильця Амонтильядо»

В оповіданні використовуються типові для творів По теми і символи:
• Сповідь вбивці
• Замуровування тіла
• Поховання заживо
• Маскарад, карнавал, блазнювання, страшне і фатальне під маскою смішного і несерйозного

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *