Бенджамін Франклін біографія

Біографія Бенджаміна Франкліна українською мовою скорочено викладена в цій статті.

Бенджамін Франклін коротка біографія

Бенджамін Франклін (1706 — 1790) — американський політичний діяч, вчений, журналіст.

Народився Бенджамін 17 січня 1706 року в сім’ї ремісника (був 15-м з 17 дітей). Протягом двох років у своїй біографії Франклін навчався в школі. На більше навчання грошей не вистачило, так що знання здобував самотужки.

12-річним підлітком став працювати у брата в друкарні підмайстром, хоча вже з 10 років допомагав батькові в майстерні. Друкарська справа на протязі багатьох років буде його головним заняттям.

У 1723 р Франклін опинився в Філадельфії, і губернатор колонії направив його в Лондон; в столиці Великобританії він провів півтора роки. Після повернення до Філадельфії ним в 1727 р була створена своя друкарня. У наступному році Франклін виступив організатором Філадельфійського дискусійного гуртка ремісників і торговців, який в 1743 р. перетвориться в Американське філософське товариство.

Протягом 1729-1748 рр. Франклін був видавцем «Пенсильванської газети», з 1732 по 1758 рр. під його початком виходив «Альманах бідного Річарда», в якому можна було знайти масу повчань, корисних рекомендацій, приказок, афоризмів тощо. Протягом 1737-1753 рр. працював поштмейстером в Пенсільванії, а пізніше до 1774 р. — поштмейстером північноамериканських колоній. Приблизно в цей час він почав займатися політикою. У 1754 р в. Олбані відбувся перший конгрес представників колонії, і Франклін був в числі тих, хто його ініціював, а потім запропонував план по їх об’єднанню.

Авторитет Франкліна разом з його матеріальним добробутом стрімко зміцнювалися. У 1757 р він стає посланцем Пенсільванії в Лондоні, де пробув до 1775 р (За винятком проміжку 1762-1765 рр.). Після повернення в США в 1775 р буквально на наступний день обраний делегатом II Континентального конгресу, був в числі осіб, які готували Декларацію незалежності 1776 р.

З 1776 по 1785 рр. Бенджамін Франклін був посланником США в Парижі. Американо-французький договір про союз (1778) і Версальський мирний договір (1783) були підписані, в тому числі завдяки йому. Повернення в Америку відбулося в 1785 р, і тоді ж Франклін стає Президентом законодавчих зборів штату Пенсільванія. У 1787 році, будучи депутатом Конституційного конвенту, був одним з активних учасників підготовки і організації конгресу, який прийняв конституцію.

Франклін залишив по собі спогади як про особистість надзвичайно різнобічну; в його біографії можна знайти безліч цікавих фактів. Так, він був членом однієї з найбільших масонських лож, видатним вченим, які зробили певний внесок у розвиток відразу ж декількох наук. Головною сферою його наукових інтересів була фізика, і найбільш значущими стали праці з електрики. Зокрема, ним було доведено, що блискавка має електричну природу, винайдені т.зв. франклінова піч, лампочки для вуличних ліхтарів, громовідвід і ін. У 1789 р. Російська академія наук обрала його почесним членом; цей же статус йому присвоїли наукові установи і спільноти інших країн.

Перебуваючи в Філадельфії, 14 квітня 1790 р. Франклін помер. Його похорони проходили 17 квітня з безпрецедентним розмахом при величезному скупченні народу.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *