«Береніка» Едгар По

«Береніка» або «Береніс» (англ. Berenice) — розповідь американського письменника Едгара Аллана По, написана ним в 1835 році в жанрі готичної прози. Розповідь потрясла сучасників жорстокістю антуражу. Пізніше Едгар По опублікував трохи відредагований варіант розповіді.

«Береніка» скорочено

Оповідання ведеться від імені головного героя — Егеуса. У нього є двоюрідна сестра Береніка, його наречена. Вона була радісною і безтурботною людиною, але ось на неї почала наступати страшна хвороба. Дівчина то мучилася припадками епілепсії, то впадала в стан летаргії. Колишньої веселої Береніки вже не було. Хвороба вкрала у дівчини її красу: волосся зблякнуло, очі потьмяніли, вії усі випали. І ось одного разу Егеус побачив Береніку, що пильно дивиться на нього, яка несподівано посміхнулася, оголивши ще незаймані хворобою прекрасні білі зуби. Ці зуби так вкарбувалися в пам’яті молодої людини, що він не міг перестати про них думати. Егеусом оволоділа мономанія — йому являлася примара зубів. Коли Береніка померла, Егеус пішов попрощатися з нею. Рот дівчини, що лежала в труні, був відкритий: з-під блідих губ виднілися блискучі зуби. Це видовище так уразило Егеуса, що він насилу згадував усі наступні події, включаючи, власне, похорони. Слуга розповідає йому про страшні події, що сталися на кладовищі. Тіло дівчини було викопано і спотворене. У цей момент Егеус зауважує, що сам забруднений кров’ю і брудом, а на столі у нього стоїть скринька, в якій зберігаються 32 прекрасних білих зуба …

«Береніка» головні герої

  • Егеус — психічно нестабільний молодий чоловік. Він живе у великому маєтку, де поруч з ним виросла Береніка. Можливо, ім’я головного героя було запозичене у давньогрецького міфічного царя Егея.
  • Береніка — двоюрідна сестра і наречена Егеуса. Дівчина володіє дивовижною красою і грацією. Її ім’я може походити від давньогрецького berenike — та, що приносить перемогу.
  • Покоївка і Слуга
  • Доктор — сімейний лікар, який йдучи залишає на столі головного героя скриньку.
  • Мати оповідача — давно померла жінка, яка народила Егеуса в бібліотеці цього маєтку.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *