Що вивчає біоніка?

Що вивчає біоніка? Повідомлення про біоніку розповість про біоніку в архітектурі, про біоніку в дизайні, про біонуку в житті людини, про біоніку в одязі.

Що таке біоніка?

Боніка — це наука, що вивчає живу природу з метою використання отриманих знань у практичній діяльності людини.

Біоніка використовує знання про живу природу для вирішення технічних завдань. Значимість цієї науки важко переоцінити. Адже природа створює свої творіння з максимальною ефективністю.

Приклади досягнення біоніки, реалізовані на практиці

Найпростішим прикладом створення такого рукотворного аналога є липучки і блискавки. А цей простий, але дуже зручний винахід людина запозичила у природи. Колючки будяків легко прилипають до різних матеріалів, утворюючи досить міцне з’єднання, а, потрапивши на волосся, доставляють чимало неприємностей.

Величезне число найцікавіших ідей вчені почерпнули, вивчаючи морських мешканців:

 • форма тіла дельфінів послужила прототипом для конструювання підводних човнів і морських судів. А вивчення структури шкіри акул дозволила створити абсолютно унікальний матеріал ламінфо. Обшивка підводної частини суден, виконана з цього матеріалу, збільшує їх швидкість на 15-20%.
 • Вивчаючи медузу вчені знайшли у неї багато цікавого. Знаєте, як пересувається медуза? Вона з силою виштовхує зі своїх щупалець воду і таким чином просувається вперед. Ракета рухається за таким же принципом. З її сопла з величезною швидкістю вириваються розжарені гази, штовхаючи ракету в протилежну сторону.
 • Чудовий французький дослідник морських глибин Жак-Ів Кусто з цікавістю спостерігав за жучком, який стурбовано тягнув за собою в воду пляшечку з повітрям. Це і послужило вченому ідеєю для створення акваланга.

Перелік патентів, запозичених у морських мешканців досить великий, але нам належить ще познайомитися з цікавими винаходами, які людство підглянув у птахів і комах.

Однак, ідеї, запозичені у природи, все ж були використані винахідниками літальних апаратів:

 • Конструкція крила літака максимально наближена до форми крил великих птахів.
  Довгий час випробувачі швидкісних літаків стикалися з явищем флатера — найсильнішої вібрації. Позбутися його вдалося за рахунок потовщення передньої кромки крил літака. Виявилася, що готове інженерне рішення цієї проблеми вже давно придумала природа — подібне потовщення є на крилах бабок.
 • Бабка «надихнула» конструкторів на створення вертольота. Передбачається використання живої бабки як безпілотника. На спину до неї буде прикріплюватися «рюкзачок» з керуючою системою і сонячними батареями для живлення. Таким чином можна буде управляти комахами, направляючи їх для кращого запилення сільськогосподарських культур. Не виключено їх застосування для стеження за людиною.
 • Здатність кажанів орієнтуватися за допомогою ультразвуку послужило прообразом ехолокації. Вона дозволяє вивчати рельєф морського дна, відшукувати затонулі кораблі, виявляти місця скупчення промислової риби і т. д. Вдалося навіть сконструювати тростину для незрячих людей, в якій вмонтовано джерело і приймач ультразвука, що в значній мірі покращує якість їх життя.
 • Неоціненну допомогу для науки справила звичайна муха. Вивчаючи один з її загадкових органів (жужжальця) вчені створили на цьому принципі дуже важливий навігаційний прилад — вібраційний гіроскоп.
 • Будова мухи «підказала» ще одну цікаву ідею. Очі мухи дозволяють їй отримувати відразу безліч зображень одного і того ж об’єкта. Це дозволяє їй з великим ступенем точності визначати швидкість його руху. За цим принципом вченими був створений прилад, який так і назвали «очі мухи». Він тепер використовується для визначення швидкості авіалайнерів.
 • Тисячоліттями відточену вміння тварин маскуватися і змінювати забарвлення під колір навколишнього середовища використовували при розробці матеріалу — хамелеона.  Електричні імпульси, що подаються до матеріалу дозволяють формувати на ньому неправдиву картинку. Військова техніка, покрита таким матеріалом, стає невидимою для безпілотників, так як зливається з ландшафтом місцевості.
 • Виявляється, ідея бінарного зброї запозичена у жука бомбардира. Природа наділила його оригінальною зброєю для самозахисту. Дві залози, працюючи автономно, виробляють дві нешкідливі речовини, які розгніваний жучок одночасно викидає з черевця. У точці їх з’єднання температура досягає 100 ° C! Бінарні снаряди забезпечені камерою розділеної перегородкою на дві частини. У них містяться дві речовини, що не представляють окремо ніякої небезпеки. Але під час вибуху вони з’єднуються, утворюючи найсильніший отруйний газ.

Майбутнє біоніки

Останні роки в біоніці виділився окремий розділ — нейробіоніка. Він вивчає схожість між ЕОМ і нервовою системою тварин. Одне з найважливіших завдань цієї науки — зробити управління обчислювальною технікою настільки ж надійним і гнучким як нервова система.
До її перших успіхів відноситься створення екзоскелетів і біопротезів, які ставлять на ноги паралізованих людей. Наступний крок — управління цими пристроями силою думки. Цілком ймовірно, що нейробіоніка стане основою для створення штучного інтелекту.

Автор: Гнатюк У рубриці: Цікаві наукові факти

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *