«Біс протиріччя» Едгар По

«Біс протиріччя» або «Демон збоченості» (англ. The Imp of the Perverse) — розповідь американського письменника Едгара Аллана По, опублікована в Graham’s Magazine (англ.) рос. в 1845 році. У творі розкривається проблема аутоагресивної поведінки, психологічного феномена, який автор метафорично зобразив у вигляді роздираючого людину «біса протиріччя». Герой оповідання, від імені якого ведеться розповідь, пояснює свою тягу до саморуйнування внутрішньо спокусою діяти таким чином саме тому, що так чинити не можна.

«Біс протиріччя» скорочено

Дія відбувається в тюремній камері, де засуджений до смертної кари оповідач пояснює невідомому слухачеві, як він опинився в такому положенні. Збуджений психічний стан оповідача наштовхує на думку про можливу ненадійність його слів. Тим не менш, герой зізнається, що він є лише однією, з незліченної безлічі жертв «Біса протиріччя», феномену, який змушує людей робити руйнівні для самих себе вчинки. Для нього цим вчинком стало публічне зізнання у вбивстві.

Знаючи, що жертва має звичку читати перед сном в погано провітрюваному приміщенні, оповідач вбиває людину за допомогою свічки, що виділяє отруйні пари. Не знайшовши на місці злочину ніяких доказів, коронер встановлює, що смерть настала «від руки Божої». Успадкувавши маєток убитого, оповідач протягом багатьох років насолоджується своїм новим становищем, будучи впевненим у недовідності своєї провини.

Оповідач залишається поза підозрою, поки думки про власну безпеку не стають нав’язливими. Він заспокоює себе, повторюючи спочатку ледь чутно, потім стиха: «нічого боятися». Пізніше він ловить себе на думці, що його безпеці нічого не загрожує, тільки якщо він сам по своїй же дурості не зізнається в злочині. Ним опановують неконтрольовані думки, що підштовхують його на визнання, у можливість якого він до кінця не може повірити. Оповідач біжить по вулицях міста, піднімаючи підозру у перехожих, які починають його переслідувати. Зрештою, не в силах впоратися зі спокусою, він зупиняється і, відчувши, як «невидимий диявол» вдаряє його в спину, викрикує визнання. Його судять і засуджують до смертної кари через повішення.

Аналіз «Біс протиріччя»

В оповіданні йдеться про те, що у всіх людей є схильність до саморуйнування, у тому числі в оповідача. Його зізнання у вбивстві мотивовані не почуттям провини або каяття, а неконтрольованим бажанням розповісти про своє злодіяння, усвідомлюючи при цьому, що так робити ні в якому разі не можна. По був одним з перших, хто звернув увагу на подібне відхилення людської психіки. Його симптоматика схожа з тією, яку сучасні психологи приписують до обсесивно-компульсивнх розладів. «Біса протиріччя» можна вважати однією з перших спроб опису таких психологічних понять як підсвідомість і витіснення, які пізніше були теоретизувані Зигмундом Фрейдом.

Багато героїв По демонструють нездатність протистояти «бісу протиріччя», у тому числі вбивця в «Чорному коті» і оповідач в «Серці-викривачі». Протилежність цьому імпульсу спостерігається в герої детективних оповідань По — Огюсте Дюпені, який у своїх вчинках і міркуваннях строго раціональний і логічний. Один з найбільш ранніх згадок цього психологічного явища (тоді ще не мало назви) можна знайти в «Повісті про пригоди Артура Гордона Піма». В одній зі сцен головний герой перемагає надзвичайно сильне бажання кинутися вниз з прямовисної скелі.

Критика «Біс протиріччя»

У 1845 році в Broadway Journal (англ.) рос. По писав про те, що «Біс протиріччя» отримав жорстку оцінку від журналу Nassau Monthly. Назвавши оповідання «нісенітницею», автор критичної статті зазначив, що ланцюжок міркувань По і його філософську ідею було важко простежити. «Він кидається від нетрів френології до нетрів трансценденталізму, потім йде в меметафізіку в широкому її розумінні; потім, через безліч нудних сторінок, кидається у відкритий простір індуктивних філософських суджень, поки нарешті не заганяє бідолаху в кут і самим безжальним чином не вбиває його, затикаючи до смерті довгою палицею ».

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *