Блез Паскаль біографія скорочено

Блез Паскаль біографія українською мовою викладена в цій статті.

Блез Паскаль біографія скорочено

Блез Паскаль — французький математик, фізик, письменник, релігійний філософ; його авторству належить цілий ряд робіт, присвячених теорії чисел, алгебри, теорії ймовірності. Вчений був одним із засновників математичного аналізу, проективної геометрії, створив перші зразки лічильної техніки, сформулював основний закон гідростатики.

Блез Паскаль народився 19 червня 1623 року в Клермоні; його батько був головою суду, одним з найвідоміших юристів міста. Все Паскалі відрізнялися неабиякими здібностями, а в Блеза обдарованість проявилася з раннього дитинства.

У 1631 р. Етьєн Паскаль, глава сімейства, перебрався з дітьми в столицю і направив зусилля на розвиток розумових здібностей Блеза. Особливу увагу і син, і батько приділяли математиці. У їхньому будинку щотижня проходили засідання своєрідного гуртка математиків. У цих зустрічах 16-річний Паскаль-молодший почав брати найактивнішу участь і настільки швидко розвивався, що був в числі перших навіть серед дорослих. У цьому ж віці він написав працю «Досвід про конічні перетини»; в ньому містилася теорема, названа зараз теоремою Паскаля. Даний трактат дійшов до нашого часу у вигляді невеликого уривка.

Природа наділила Блеза Паскаля незвичайними, видатними здібностями, але обділила здоров’ям. Коли їх сім’я переїхала в Руан в січні 1640 р. самопочуття Блеза почало помітно погіршуватися. Він винайшов арифметичну машину, чим прославився навіть за межами своєї батьківщини, але інтенсивні навантаження серйозно зашкодили його здоров’ю. Забили на сполох батько, друзі, лікарі заборонили будь-яку розумову діяльність, і Блез поступово втягнувся в світське життя з його задоволеннями і захопленнями. Однак в істинному розумінні світською людиною він так і не став: з його боязкістю, зайвою наївністю, щирістю він вибивався із загальної маси.

У 1646 р. відбулася подія, що направило біографію Паскаля в зовсім інше русло. Він знайомиться з Янсенізм і відчуває сумніви з приводу виправданості занять наукою, замислюється, чи не є його діяльність богопротивного, але не залишає її. В листопадову ніч 1664 р. Паскаль, за його власним визнанням, пережив осяяння згори, але що саме воно собою являло, він не розповів навіть найближчим. Після цього вчений обірвав всі світські зв’язки, звернувся з проханням стати його духівником до глави монастиря Пор-Рояль і поїхав з Парижа.

Поживши якийсь час у герцога де Люїнь, він в прагненні до ще більшого усамітнення їде в монастир Пор-Рояль, пориває з науковою діяльністю і спрямовує весь свій розум і сили на літературу, що захищає «вічні цінності». Незважаючи на суворий спосіб життя, він відчуває духовне піднесення і відчуває себе набагато краще, його блискучий інтелект стає могутньою зброєю в боротьбі з ідейними противниками.

Протягом 1656-1657 рр. публікуються його «Листи провінціала», що викликали в суспільстві справжній скандал. Цей твір, справжній шедевр сатиричної прози, зіграв чималу роль у підриві репутації єзуїтів. Твір вийшов під псевдонімом, тим не менш, Паскалю довелося вживати заходів безпеки, щоб не опинитися в Бастилії.

Приблизно 1652 р. у Паскаля виник задум фундаментальної роботи «Апологія християнської релігії», яка захищала б релігійний світогляд. Для майбутньої «Апології» з середини 1667 р. Паскаль робив записи, але в подальшому не зміг перетворити їх в щось цілісне і масштабне через погіршення здоров’я і заборони лікарів на будь-які розумові навантаження.

Коли Паскаль помер, його приятелями були виявлені цілі пачки таких записів, приблизно 1000 уривків різного розміру, смислової завершеності і жанру. Їх розшифрували в 1669 р. і опублікували у вигляді книги «Думки про релігію та інші предмети» (більш відомий скорочений варіант — «Думки»). Цей твір нерідко порівнювали з «Дослідами» Монтеня і філософськими роботами Декарта.

Починаючи з 1658 р. недуги Блеза Паскаля стрімко прогресують, він відчуває себе дуже слабким, його мучать сильні головні болі. Очевидці згадували його, чоловіка в розквіті років, як виснаженого старого. Сучасні вчені визначили, що у Паскаля був цілий букет хвороб — рак мозку, ревматизм і ін. Відчуваючи величезні фізичні страждання, не маючи можливості займатися улюбленими справами, він віддає сили благодійності, періодично завдає візити старим друзям.

19 серпня 1662 року після тривалої хвороби Блез Паскаль помер, йому було лише 39 років. Похований в парафіяльній церкві Парижа Сен-Етьєн-дю-Мон.

Автор: Гнатюк У рубриці: Математики

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *