«Блискучі коханці» Мольєр

«Блискучі коханці» або «Чудові коханці» (фр. Les Amants magnifiques ) — змішана з музикою і балетом комедія Мольєра у п’яти актах, написана в 1670 році. Вперше представлена 7 і 14 лютого 1670 в Сен-Жермен-ан-Ле в рамках «Королівського дивертисменту».

«Блискучі коханці» головні герої

  • Арістіона, принцеса, мати Еріфіли (Мадлен Бежар)
  • Еріфіла, дочка принцеси (пані Мольєр)
  • Клеоніса, повірниця Еріфіли (пані Дебрі)
  • Хореб, з почесті принцеси
  • Іфикрат і Тімокл, блискучі коханці (Франсуа Ленуар Латоррільер і Андре Юбер)
  • Сострат, командувач армією, закоханий в Еріфілу (Шарль Варле, прозваний Лагранжем)
  • Клітідас, придворний блазень, з почту Еріфіли (Жан- Батист Поклен, прозваний Мольєром)
  • Анаксарк, астролог (Филибер Гассо, прозваний Дю — Круази)
  • Клеон, син Анаксарка
  • Хибна Венера, спільниця Анаксарка

«Блискучі коханці» скорочено

Дія відбувається в Фессалії, у прекрасній Темпейській долині. У першій інтермедії Тритони. Амури, річки і бог Еол славлять велич Нептуна.

Акт перший
Придворний блазень Клітідіс намагається дізнатися причину туги Сострата. Той намагається її приховати, але зрозуміти його не важко, — Сострат закоханий в Еріфілу, дочку принцеси Арістіони, але своєю нікчемністю не бажає тривожити її спокій. Два принца, Іфикрат і Тімокл, всіма силами намагаються завоювати руку Еріфіли, але жодному з них вона не віддає переваги. Арістіона доручає Сострату дізнатися у Еріфіли її рішення.
У другій інтермедії Клеоніса представляє Еріфілі трьох танцюристів-пантомімів, яких вона приймає до себе в служіння.

Другий акт
Клітідас, як би ненароком, видає Еріфілі таємницю Сострата. За дорученням Арістіони, Сострат хоче дізнатися рішення Еріфіли. Еріфіла не дає відповіді, але намагається дізнатися думку самого Сострата. У третій інтермедії два сатира і пастушок скаржаться на холодність німфи. Кожен намагається домогтися її любові, німфа вибирає пастушка. Дріади і фавни радіють за закоханих, але двоє пастушків затівають любовну сварку, втім, вони швидко миряться. Пастухи й пастушки віддаються забавам і любові.

Третій акт
Тімокл і Іфикрат незадоволені новою відстрочкою рішення Еріфіли. Еріфіла доручає вибір Сострату, але він відмовляється. Свою допомогу пропонує астролог Анаксарк. Він запрошує Арістіону і Еріфілу до гроту. У четвертій інтермедії в нішах гроту оживають танцюючі з факелами статуї.

Четвертий акт
Еріфіла зізнається матері, що не готова віддати серце жодному з двох принців. У гроті з’являється Венера, що опускається на невидимих мотузках помічниками Анаксарка. Венера вимагає негайної відповіді. Еріфіла зізнається Сострату, що знає про його пристрасть, і відповідає, що небайдужа до неї, але вона не здатна переступити через різницю в походженні. У п’ятій інтермедії чотири пантоміма зображують тривожний настрій юної принцеси.

Акт п’ятий
Клітідас приносить Еріфілі звістку від матері. У лісі на Арістіону напав дикий кабан, але Сострат встиг прийти на допомогу і врятувати принцесу. У цьому Арістіона бачить вибір богів, і Еріфіла віддає свою руку і серце гідному Сострат. Тімокл і Іфикрат погрожують принцесі, але вона прощає їх.
Шоста інтермедія зображує Піфійські ігри на чолі з сонячним Аполлоном.

Історія створення

Одна з найменш відомих і найменш граних п’єс Мольєра, і, разом з тим, це одне з найбільш значущих творів в історії французького барокового театру. Вона написана в стилі прециозної літератури, в ній присутні мотиви з п’єс «Дон Санчо Арагонський» Корнеля (1650), «Вірний пастух» Гуаріні (1602 роках), пасторального роману «Астрея» Оноре д’Юрфе, а також з «Принцеси Елідської», більш ранньої п’єси самого Мольєра.

Мольєр включив в комедію (швидше за все, не без відома співавтора уявлення, короля Людовика XIV), кілька цікавих епізодів, які яскраво характеризують «барочну» природу дивертисменту. Однак комедія не позбавлена і реалістичних рис — серед діючих осіб п’єси на сцену виведений шарлатан — астролог Анаксарк, прототипом якого послужив Жан- Батист Морен (1583-1656), знаменитий в Парижі математик і астролог.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *