«Будинок з мезоніном» скорочено

«Будинок з мезоніном» скорочено повість Чехова ви можете прочитати в цій статті.

«Будинок з мезоніном» короткий зміст

Оповідач (оповідь йде від першої особи) згадує, як шість-сім років тому він жив у маєтку Белокурова в одному з повітів Т-ої губернії. Господар «вставав дуже рано, ходив у чумарці, вечорами пив пиво і все скаржився мені, що він ніде і ні в кому не зустрічає співчуття». Оповідач — художник, але влітку так заледащів, що майже нічого не писав. «Іноді я виходив з дому і до пізнього вечора блукав де-небудь». Так він забрів в незнайому садибу. Біля воріт стояли дві дівчини: одна «постарше, тонка, бліда, дуже красива» і друга — «молоденька — їй було сімнадцять-вісімнадцять років, чи не більше — теж тонка і бліда, з великим ротом і з великими очима». Обидва обличчя  чомусь здалися давно знайомими. Він повернувся з почуттям, ніби бачив хороший сон.

Незабаром у маєтку Белокурова з’явилася коляска, в якій сиділа одна з дівчат, старша. Вона приїхала з передплатним листом просила гроші для селян-погорільців. Підписавшись в листі, оповідач був запрошений в гості подивитися, за висловом дівчат, «як живуть шанувальники його таланту». Бєлокуров розповів, що її звуть Лідією Волчаниновою, живе вона в селі Шелковка разом з матір’ю і сестрою. Її батько колись займав чільне місце в Москві і помер у чині таємного радника. Незважаючи на хороші засоби, Волчанинова жили в селі безвиїзно, Ліда працювала вчителькою, отримуючи двадцять п’ять карбованців на місяць.

В одне із свят вони поїхали до Волчанинова. Мати і дочки були вдома. «Мати, Катерина Павлівна, колись, мабуть, гарна, тепер же сира не по літах, хвора задишкою, сумна, розсіяна, намагалася зайняти мене розмовою про живопис». Ліда розповідала Белокурову, що голова управи Балаган «всі посади в повіті роздав своїм племінникам і зятям і робить що хоче». «Молодь повинна скласти з себе сильну партію, — сказала вона, — але ви бачите, яка в нас молодь. Соромно, Петро Петрович! »Молодша сестра Женя (Мисюсь, бо в дитинстві вона кликала так« міс», свою гувернантку) здавалася зовсім дитиною. Під час обіду Белокуров, жестикулюючи, перекинув рукавом соусник, але ніхто, крім оповідача, здавалося, не помітив цього. Коли вони поверталися, Бєлокуров сказав: «Гарне виховання не в тому, що ні проллєш соусу на скатертину, а в тому, що ти не помітиш, якщо це зробить хтось інший. <…> Так, прекрасна, інтелігентна сім’я … »

Оповідач став бувати у Волчанинових. Йому сподобалася Мисюсь, вона теж симпатизувала йому. «Ми гуляли разом, рвали вишні для варення, каталися в човні <…> Або я писав етюд, а вона стояла і дивилася з захопленням». Його особливо приваблювало те, що в очах юної провінціалки він виглядав талановитим художником, знаменитою особистістю. Ліда не злюбила його. Вона зневажала неробство і вважала себе трудовою людиною. Їй не подобалися його пейзажі тому, що в них не показувалися народні потреби. У свою чергу Ліда не сподобалася йому. Якось він затіяв з нею суперечку і сказав, що її благодійна робота з селянами не тільки не приносить користі, а й шкідлива. «Ви приходите до них на допомогу з лікарнями та школами, але цим не звільняєте їх від пут, а, навпаки, ще більше поневолюєте, так як, вносячи в їх життя нові забобони, ви збільшуєте число їх потреб, не кажучи вже про те, що за книжки вони повинні платити земству і, значить, сильніше гнути спину». Лідин авторитет був незаперечний. Мати і сестра поважали, але й боялися її, бо вона взяла на себе «чоловіче» керівництво сім’єю.

Нарешті оповідач зізнався Жене в коханні ввечері, коли вона проводжала його до воріт садиби. Вона відповіла йому взаємністю, але тут же побігла все розповісти матері та сестрі. «Ми не маємо таємниць один від одного …» Коли наступного дня він прийшов до Волчанинових, Ліда сухо оголосила, що Катерина Павлівна з Женею виїхала до тітки, до Пензенської губернії, щоб потім, ймовірно, відправитися за кордон. По дорозі назад його наздогнав хлопчисько з запискою від Мисюсь: «Я розповіла все сестрі, і вона вимагає, щоб я розлучилася з вами … Я була не в силах засмутити її своєю непокорою. Бог дасть вам щастя, вибачте мене. Якби ви знали, як я і мама гірко плачемо! »Більше він не бачив Волчанинових. Якось по дорозі до Криму він зустрів у вагоні Белокурова, і той повідомив, що Ліда як і раніше живе в Шелковці і вчить дітей. Їй вдалося згуртувати біля себе «сильну партію» з молодих людей, і на останніх земських виборах вони «прокотили» Балагіна. «Про Женю ж Бєлокуров повідомив тільки, що вона не жила вдома і була невідомо де». Поступово оповідач починає забувати про «будинок з мезоніном», про Волчанинових, і тільки у хвилини самотності він згадує про них і: «… мало-помалу мені чомусь починає здаватися, що про мене теж згадують, мене чекають і що ми зустрінемося … Мисюсь, де ти? »

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *