Будова хвощеподібних рослин

В Україні трапляється 9 видів хвощеподібних, що ростуть на полях, уздовж буругів річок, на луках та узліссях. Розглянемо яка зовнішня будова хвощеподібних рослин.

Будова хвощеподібних рослин

Хвощеподібні — відділ вищих спорових рослин, характерною особливістю яких є розчленування тіла (підземної і надземної частини) на вузли і міжвузля. Мають добре розвинене підземне стебло — кореневище. Від кореневища відходять додаткові корені.

Будова спорофіта у хвощеподібних

Спорофіт хвощеподібних — багаторічна травяниста рослина.

Підземна частина спорофіту хвощеподібних — розгалужене кореневище, що залягає глибоко в грунті. На ньому є лускоподібні безхлорофільні листки, пучки коротких додаткових коренів та бульби, які виникають як укорочені бічні пагони та є місцем накопичення поживних речовин.

Надземні пагони хвощеподібних — однорічні, двох типів: весняні (спороносні) — рожевувато-бурі, нерозгалужені, розвиваються за рахунок накопичених у кореневищі поживних речовин, і літні (вегетативні) — зелені, галузисті, шорсткі, просочені солями кремнієвої кислоти.

Листки хвощеподібних — дрібні, лацентні, лускуваті, зростаються у трубчасті піхви.

Спороносні органи (стробіли) хвощеподібних — утворюються пол одному на верхівках весняних пагонів у квітні-травні і складаються з осі, до якої короткими ніжками прикріплені шестигранні щитки. Навколо ніжки щитка розташовані 6-8 мішкоподібних спорангіїв, заповнених спорами.

Спори хвощеподібних — кулясті, темно-зелені, мають три оболонки. Після повного дозрівання зовнішня оболонка розривається по спіралі на дві стрічки — елатери. У сухому стані елатери відстовбурчені, а при збільшенні вологості скручуються навколо спор. Зовні всі спори однакові, але фізіологічно вони різні: із одних виростають чоловічі гаметофіти, із інших — жіночі.

Будова та розмір гаметофіта у хвощеподібних

Гаметофіт (заросток) хвощеподібних одно- чи двостатевий, зелений, розміром кілька міліметрів завбільшки.

Гаметофіти хвощеподібних (чоловічий та жіночий) — мають вигляд зелених розсічених пластинок, які прикріплюються до землі ризоїдами. Жіночі заростки дещо більші та глибше розсічені.

Антеридії повністю занурені в тканину гаметофіта; у них формуються багатоджгутикові сперматозоїди.

Архегонії розвиваються у виїмках між лопатями заростка; їх черевце занурене у тканину гаметофіта, а шийка виступає назовні. У черевці розвивається одна яйцеклітина.

Запліднення хвощеподібних

Запліднення хвощеподібних відбувається лише за наявності краплиннорідкої води. Після виходу гамет чоловічі заростки гинуть, а жіночі живлять зародок, допоки не почнуть функціонувати його власні вегетативні органи. Поступово із зародка розвивається нова рослина хвоща.

Автор: Alina У рубриці: Ботаніка

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *