Чарльз Беббідж біографія та цікаві факти

Математики

Чарльз Беббідж біографія українською мовою скорочено викладена в цій статті.

Чарльз Беббідж біографія коротко

Чарлз Беббідж — англійський математик і економіст, вважається прабатьком сучасних комп’ютерів.

Чарльз народився 26 грудня 1792 року в Лондоні в родині банкіра.  У вісім років його відіслали в сільську школу в Альпінгтоні, щоб він одужав він лихоманки, що загрожувала його здоров’ю.
Навчався в школах «King Edward VI Grammar School» в Південному Девоні, а після в «Holmwood академії» в Міддлсексі. Шкільна бібліотека прищепила йому любов до математики.

Беббідж залишив навчання в академії заради занять з двома приватними викладачами – священиком з Кембриджа і викладачем з Оксфорда, який навчав Беббіджа класичним знанням. Беббідж вступив в «Трініті коледж» в Кембриджі в 1810 році. Зі своїми друзями він заснував «Аналітичне співтовариство», «Клуб привидів», який займався дослідженням паранормальних явищ і клуб з назвою «Щипці» для амбулаторних хворих психіатричних лікарень.

У 1912 році Беббідж вступив до коледжу святого Петра в Кембриджі і, будучи найкращим математиком в установі, через два роки отримав ступінь без складання іспитів, зумівши здобути перемогу в дебатах на спірну тему.
Після закінчення коледжу Беббідж працював в різних місцях, але майже не мав успіху. Він читав лекції з астрономії в Королівській асоціації і в 1816 році отримав посаду дійсного члена Британського наукового Королівського товариства.

У 1820 році за участю Беббіджа було засновано Астрономічне суспільство, члени якого звернулися до Беббіджа і його друга Гершеля з проханням поліпшити «Морський довідник» виправивши помилки в його таблицях. Саме це завдання і привело його думки до ідеї автоматизованих обчислень.

У 1822 році Беббідж представив свою доповідь «Зауваження щодо застосування машин до обчислення математичних таблиць» в Астрономічному суспільстві, підкріпивши доповідь створенням машини для обчислення таблиці квадратів.
У 1823 році, слідуючи рекомендації Королівського наукового товариства, Британський уряд проспонсорував створення різницевої машини – автоматичного механічного калькулятора, створеного для відомості многочленів. Його друг і інженер Марк Брунель рекомендував ремісника Джозефа Клемента для створення механічного пристрою.
Різницева машина не була побудована через розбіжності з Клементом по фінансуванню будівництва. Друга ( велика ) різницева машина не отримала необхідного фінансування від уряду і також не була завершена. Цікаво, що в честь 200 – річчя від дня народження Чарльза Беббіджа, в період з 1989 по 1991 рік, велика різницева машина була сконструйована.

Разом з другом і колегою по коледжу, Джоном Гершелем, в 1825 році Беббідж працював над магнетизмом обертання Араго і над питанням магнетизму, що виникає внаслідок феномена. Їх робота була взята за основу і розширена Майклом Фарадеєм.

У 1826 році Беббідж придбав таблиці смертності Джорджа Барнетта, який помер так і не опублікував свої роботи. Використовуючи за основу роботу Баретта, Беббідж опублікував свою роботу з назвою «Порівняльний огляд різних систем страхування життя».
Йому відмовили в посаді секретаря Королівського наукового товариства, незважаючи на обіцянки. У 1826 році Беббідж опублікував схему погружного підводного човна, запасу повітря в якому вистачало для чотирьох чоловік на більш ніж два дні.

З 1828 по 1839 роки Беббідж займав почесну посаду Лукасівського професора математики в Кембріджі, а також був обраний почесним іноземним членом Американської академії мистецтв і наук.
Беббідж двічі намагався потрапити в парламент від округу Фінсборо в 1830 році, але обидва рази програв з мінімальним відривом. Його політичні погляди включали розширення виборного права і відокремлення держави від церкви.

У 1830 році Беббідж публікує полемічну книгу «Роздуми про занепад науки та деякі причини цього», що призводить до створення Британської асоціації сприяння розвитку науки.
У 1832 році Беббідж опублікував книгу «Економіка технологій і виробництв», яка була однією з перших робіт на тему операційного дослідження. «Принцип Беббіджа» мав на увазі поділ праці за рівнем кваліфікації.
Беббідж також займається кріптологією, і в розпал Кримської війни в 1850 році зміг зламати шифр Віженера, але його роботу визнали військовою таємницею і тому вона не стала надбанням громадськості.

Беббідж створив складний пристрій з назвою «Аналітична машина», який використовувався для загальних математичних обчислень і яким управляли перфокартами. Пристрій постійно допрацьовували і змінювали з 1833 року і до смерті Беббіджа .
У 1838 році Беббідж винайшов шляхоочисник – металеву раму, яка кріпилася на локомотиві і прибирала перешкоди зі шляху слідування. Він також розробив динамометр, який записував пройдені локомотивом кілометри.

Беббідж помер 18 жовтня 1871 від ниркової недостатності у віці 79 років і похований на кладовищі Кенсан Грін в Лондоні.

Друг і шанувальник Беббіджа – Ада Лавлейс – вважається першим в світі програмістом, так як вона створила алгоритм дій для виконання машиною.
Чарльз Беббідж був одним з чотирьох вчених, які незалежно один від одного розкрили секрет дендрохронології або науки про кільцях дерев. Але батьком дендрохронології вважається Ендрю Еллікот Дуглас.

Чарльз Беббідж цікаві факти

Чарльз в дитинстві часто хворів, але в той же час обдарованим і цікавим. Коли хлопчикові дарували іграшку, він негайно ламав її на частини, щоб дізнатися з чого вона зроблена і як сконструйована.

Юнак захоплювався надприродними явищами і окультизмом. Він не раз намагався встановити контакт з дияволом. Одного разу, коли йому було 18 років, помер його близький друг. І після похорону він простояв цілу ніч в очікуванні того, що побачить його привид. Навчаючись в коледжі, Беббидж створив клуб привидів.

Він почав складати словник з граматики світової універсальної мови, проте ця робота так і залишилася незавершеною.

Чарльз Беббідж одружився 2 липня 1814 року на Джорджіані Вітмор. У шлюбі за 13 років народилося 8 дітей. До повноліття дожило троє синів. Вчений наполягав на тому, щоб дружина не працювала і не відволікалася на сторонні заняття, а займалася вихованням дітей, щоб він міг весь свій вільний час присвятити своїм дослідженням.

Його називають дідусем сучасного комп’ютера і великим винахідником.

У період 1828 – 1839 років Беббідж займав в Кембриджі посаду Лукасівського професора математики. Також його обрали іноземним почесним членом Американської академії мистецтв і наук.

Він був одним із засновників Лондонського статистичного товариства. У числі його винаходів були спідометр, офтальмоскоп, сейсмограф, пристрій для наведення артилерійської гармати.

Крім того, Беббідж був дуже товариською людиною. Часто по суботах він збирав в будинку гостей. Іноді приходило до 200 або 300 осіб, серед яких були такі знамениті люди того часу, як Фуко, П’єр Лаплас, Чарльз Дарвін, Чарльз Діккенс, Олександр Гумбольдт. Крім цього він підтримував близькі стосунки з Юнгом, Фур’є, Пуассоном, Бесселя, Мальтусом.

Беббідж займався безпекою руху на залізничному транспорті, для чого обладнав вагон-лабораторію всілякими датчиками, показання яких фіксувалися самописами.  Брав участь у винаході тахометра. Створив пристосування, що скидало випадкові предмети з шляху перед локомотивом.

Оцініть статтю
Додати коментар