Чим відомий цар Хаммурапі

Чим відомий цар Хаммурапі?

Хамурапі — шостий правитель Вавілонії. Завоював Шумер і Аккад, поклавши кінець останній шумерській династії Ісін, став першим царем Вавілону.

Хаммурапі відомий своїм Кодексом законів, корені яких лежать у шумерській традиції. Дбав про добробут підданих, слідкуючи за станом зрошувальних систем, міських мурів, релігійних храмів.

Закони Хаммурапі (а їх було 300) було викарбувано на великому полірованому стовпі з чорного каменю.

Правив Хаммурапі 43 роки. Зберігся лист сина Хаммурапі Самсу-ілуни, який показує, що останній захопив трон ще до смерті свого хворого батька.

При Хаммурапі досягли вищого розвитку процеси, розпочаті після падіння III династії Ура: зростання товарно-грошових відносин, приватних рабовласницьких господарств, посилення торгівлі. Сталося посилення централізації держави та зміцнення царської влади.

Зрошення полів і водні шляхи були предметом особливої ​​турботи Хаммурапі. За його наказом споруджуються нові канали (один з них називається «Хаммурапі, благословення народів»), очищаються старі (в Уруке, Даманіят).

Але ще більшу увагу Хаммурапі приділяв правосуддю. Вже в листах і написах ця сторона його діяльності виступає з достатньою ясністю. Так, в одному листі він дає інструкцію про суд над хабарниками, в інших зайнятий справами про лихварів, в інших вимагає надсилати йому в Вавилон людей, які могли б, будучи очевидцями, повідомити йому про справи, іноді вимагає арешту чиновників і т. д.

Хаммурапі також належить найдавніший зі збережених законодавчих збірників, висічений в камені на 35-й рік правління Хаммурапі (бл. 1759 до н. е.). Спочатку цей прикрашений малюнками камінь стояв в Сіппарі, але через 600 років він був доставлений в Сузи в якості трофея, добутого в результаті успішного набігу еламітів на Вавилон, де і був пізніше знайдений археологами. Крім нього, цар поставив такі ж в інших центрах: у вавилонському Есагіле і в самих Сузах (від останнього також знайдені фрагменти); в Ніппур знайдений фрагмент глиняної таблички.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *