Чим відрізняється прислів’я від приказки

Прислів’я та приказки — особливий жанр народної творчості, досвід поколінь, накопичений протягом багатьох віків. Це безцінна спадщина народу, що передається з уст в уста. Прислів’я і приказки дуже схожі, але все ж таки чим відрізняється прислів’я від приказки.

Чим відрізняється прислів’я від приказки

Відрізняються прислів’я від приказок повнотою вираження думки.

Прислів’я зазвичай виразно діляться на дві частини, мають ритм і риму, важливою особливістю прислів’їв є їх повчальний характер: брехнею весь світ пройдеш, та назад не повернешся; бачили очі, що купували, їжте, хоч повилазьте;  вовків боятися – в ліс не ходити; хвалилася кобила, що з возом горшки побила; праця чоловіка годує, а лінь марнує.

Приказки часто скорочений варіант прислів’я або просто влучний вислів: шукай вітра в полі, лисячий хвіст, собака на сіні.

Перша частина прислів’я вказує на вихідне положення, друга містить повчання, що має повчальний зміст і практичне застосування в життєвій ситуації: «Хто кричить на жінку, забуває про свою матір» (норвезька прислів’я), а приказка лише констатує який -або факт чи явище без повчань і висновків: «Ось тобі, бабусю, і Юріїв день».

Що таке прислів’я?

Прислів’я — це народний вислів, в якому полягає деяка мудрість, мораль, якесь напучення. Вона являє собою самостійну, повністю закінчену фразу, істину, минулий перевірку часом. У прислів’ї, що складається всього з одного речення, звучить і повчання, і підказка, і рада, який дозволяє прийняти правильне рішення. Говорячи зрозумілою мовою, прислів’я – універсальне висловлювання, яке має просту форму і завершений характер вираженої думки. Характерними особливостями прислів’їв є наявність ритму і рими. Прислів’я не мають автора, це народна мудрість.

Приклади прислів’їв: “Хвіст виліз – ніс загруз, ніс виліз – хвіст загруз”, “Готуй воза взимку, а сани – влітку”.

Що таке приказка?

Приказка – це особливий вираз, що характеризує будь-яке життєве явище, в ній використовуються загальновживані, простонародні слова. Приказка – стійкий вираз, яке можна виразити за допомогою інших слів. Смислове значення фрази при цьому залишиться незмінним, зміниться тільки забарвлення висловлювання. Приказки є всього лише частиною пропозиції, вони роблять більш багатою і емоційної нашу повсякденну мову, є її прикрасою. По суті, приказка – частина фрази, словосполучення.

Приклади приказок: “Як з гуся вода”, “Не в брову, а в око”.

 

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Українські прислів'я та приказки

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *