Чим відрізняються однодольні рослини від дводольних?

Чим відрізняються однодольні рослини від дводольних? Прочитавши цю статтю Ви зрохумієте в чому полягає різниця між однодольними рослинами і дводольними?

Чим відрізняються однодольні рослини від дводольних?

Характеристика класу Однодольні

Для представників класу Однодольні характерні такі ознаки: наявність однієї сім’ядолі, як правило, мичкуватої кореневої системи, простих цілокраїх листків з паралельним або дуговим жилкуванням, оцвітина переважно проста. Плід — зернівка, ягода, коробочка тощо.

Характеристика класу Дводольні

Для представників класу Дводольні характерні такі ознаки: насіння має дві сім’ядолі, квітка здебільшого 4-, 5-членна, коренева система переважно стрижнева, а жилкування — сітчасте, листки різноманітні (прості й складні), рослини деревні та трав’янисті.

Орган, процес Дводольні Однодольні
Насіння Зародок з двома сім’ядолями Зародок з однією сім’ядолею
Коренева система Стрижнева Мичкувата
Стебло Дерев’янисте, трав’янисте, провідні пучки з камбієм, розміщені правильним колом у стеблі Трав’янисте (рідко дерев’янисте), провідні пучки без камбію, розкидані по стеблу
Листок Простий або складний, цілокраій або надрізаний Простий, цілокраій
Жилкування Сітчасте Паралельне або дугове
Квітка Чотири, п’ятичленна Тричленна
Запилення Комахами (здебільшого) Вітром (здебільшого)

Будова насінин у дводольних і однодольних рослин неоднакова. Типовою дводольною рослиною є квасоля, однодольною — жито. Головною відмінністю в будові насінин є наявність двох сім’ядоль у зародку дводольних і однієї — у однодольних рослин. Функції їх різні: в насінні дводольних у товстих, м’ясистих сім’ядолях містяться поживні речовини (квасоля).

У однодольних єдина сім’ядоля — щиток — тоненька пластиночка, розміщена між зародком і ендоспермом насінини і щільно притиснена до ендосперму (жито). При проростанні насінини клітини щитка поглинають поживні речовини з ендосперму і передають їх до зародка. Друга сім’ядоля редукована або відсутня.

Проростки дводольних і однодольних рослин відрізняються одні від одних і своїми надземними частинами. У дводольних є дві сім’ядолі, які нагадують листочки, а в однодольних їх немає. Щиток зародка однодольних, який вважається єдиною сім’ядолею їх насінин, під час проростання зародка зникає, тобто використовується зародком для живлення.

У частини дводольних під час проростання сім’ядолі виносяться над поверхнею ґрунту і стають першими фотосинтезуючими листками. Це надземний тип проростання (гарбуз, клен). У інших сім’ядолі залишаються під землею і є джерелом живлення проростка (горох). Автотрофне живлення починається після появи пагонів із зеленими листками над ґрунтом. Це підземний тип проростання.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Ботаніка

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *