Чому запаси прісної води зменшуються?

Чому запаси прісної води зменшуються? Що потрібно робити щоб запаси прісної води не зменшувалися?

Чому запаси прісної води з кожним роком зменшуються?

Прісна вода сьогодні становить близько 3% від усього обсягу води на землі. Приблизно 75% світового запасу прісної води знаходиться в айсберги і льодовиках, практично вся інша прісна вода знаходиться під землею. Для людини легкодоступні тільки 1% водних запасів, але навіть незважаючи на таку маленьку цифру цього було б цілком достатньо для повного задоволення людських потреб, в разі, якби вся прісна вода (а саме цей 1%) була розподілена рівномірно по тих місцях, де живе людина.

За останні сорок років кількість чистої прісної води з розрахунку на кожну людину зменшилася практично на 60%. Основним споживачем води є сільське господарство. Сьогодні цей сектор економіки споживає більше 85% всієї наявної прісної води. Саме з цієї причини та продукція, яка вирощується на штучно зрошуваних землях набагато дорожче продукції, підживлення якої проводиться за рахунок природного випадання опадів.

На сьогоднішній день понад 80 країн відчувають нестачу прісної води. Проблема прісної води з кожним днем стає все гостріше. Тільки в Китаї понад 300 міст відчувають дефіцит прісної води. особливо позначається брак води в країнах Сходу.

Неправильне використання грунтових вод призводить до вичерпання їх запасів, швидкість зменшення яких становить від 0,1 до 0,3% на рік. Наприклад, тільки в США швидкість відбору вод з підземних джерел на 25% вище, ніж швидкість їх природного відновлення. Якщо такі темпи витрачання ресурсів збережуться й надалі, то вже через 20 років деякі райони в США стануть непродуктивними. У середньому житель США витрачає прісної води в чотири рази більше, ніж європеєць. Також в США понад 37% озер забруднені і непридатні навіть для купання.  Приблизно близько 95% води є непридатною для вживання в їжу в країнах, що розвиваються.

Потреби зростають, а кількість води зменшується.  Тільки в дев’яти країнах вживання прісної води перевищує швидкість її природного відновлення. Вже до 2025 року практично 50 країн, де загальна кількість населення становить 3 млрд. люди, зіткнуться з дефіцитом води. Навіть, незважаючи на велику кількість дощів, які випадають в Китаї, в країні половина населення не забезпечується належним чином питною водою в регулярному режимі.

Парниковий ефект стає все більш очевидним. В атмосферу викидається все більша кількість газів. Клімат Землі щорічно порушується. Уже зараз відбувається суттєвий перерозподіл атмосферних опадів, поява посух в країнах, де цього не повинно бути, випадання снігу в Африці, небувалі морози в мінус 30С в Італії, Іспанії та інших європейських державах — це все є наслідком парникового ефекту та глобального потепління.
Результатом таких змін може стати зниження врожайності культур, зростання числа захворювань рослин, збільшення чисельності та видів шкідливих комах. Все йде до того, що екосистема стає нестійкою, не може пристосуватися до настільки швидко, що змінюються.

Викиди промислових і хімічних виробництв — справжнісінький отруйний «коктейль» для атмосфери, основна причина зменшення, а в деяких випадках і знищення полів і лісів. Щоб зменшити вплив на природу з боку людини, слід в першу чергу відмовитися або хоча б зменшити масштаби споживання викопних джерел енергії в середньому на 60-80%. Але сьогодні це практично нереально, так як всі ми живемо в індустріальному світі і відмовитися від благ ніяк не можемо.

Що потрібно робити, щоб запаси прісної води не зменшувались? Потрібно берегти воду та раціонально її використовувати.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Природознавство

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *