Чорна діра: цікаві факти

Цікаві факти про чорну діру зібрані в цій статті та можуть бути використані в доповіді на заняття.

Чорна діра: цікаві факти

Чорна діра — астрофізичний об’єкт, який створює настільки потужну силу тяжіння, що жодні, як завгодно швидкі частинки, не можуть покинути його поверхню, в тому числі світло.

1. Чорна діра може розтягнути вас до смерті.

Сам факт того, що потрапивши в чорну діру людина не виживе, здається очевидним і не ставиться під сумнів. Набагато цікавіше гіпотези про те, як саме чорна діра вб’є людину. Потрапили б ви в чорну діру, вас, швидше за все, розтягнуло б до смерті, тому що частина вашого тіла, яка першою досягла «горизонту подій» виявилася б під значно більшим впливом сили тяжіння.

2. Чорні діри можуть проводити величезну кількість енергії.

У міру наближення до «горизонту подій», матерія на орбіті чорної діри починає рухатися по спіралі і розігрівається до вкрай високих температур. Такий екстремальний нагрів вивільняє велику кількість енергії. Для порівняння: при ядерному синтезі в енергію перетворюється 0,7% матерії. Поблизу чорної діри енергією стають 10% матерії.

3. Будь-яка матерія може стати чорною дірою.

Теоретично чорними дірами можуть ставати не тільки зірки. Якби будь-який об’єкт зменшився до нескінченно малої точки, зберігши при цьому свою масу, то його щільність досягла б астрономічного рівня, і сила його тяжкості збільшилася б до неймовірності.

4. Найближча чорна діра знаходиться приблизно в 1600 світлових років від нас.

Наша галактика буквально всіяна чорними дірами включаючи надвелику в самому її центрі, але для нас вони не представляють ніякої небезпеки. Деякі через невеликий розмір, деякі через непересічні траєкторії руху. Найближча з тих чорних дір, що теоретично здатні знищити нашу скромну планету, знаходиться далеко за межами нашої Сонячної системи.

5. Чорні діри, теж вмирають.
Вважається, що гравітація чорної діри настільки велика, що її межі не здатне покинути нічно, включаючи світло. Однак, це не зовсім так. У всесвіті є єдина річ, яка все-таки може покинути чорну діру — це радіація. На думку деяких вчених, у міру того, як чорні діри випромінюють радіацію, вони втрачають свою масу. В кінцевому підсумку це призводить до зникнення чорної діри.

6. Чорні діри можуть зливатися один з одним.

Злиття починається з повільного обертання об’єктів навколо один одного на відстані приблизно декількох тисяч світлових років. Обертаючись, чорні діри зближуються до того моменту, поки відстань між ними не складе кілька світлових років. Так можуть народжуватися надмасивні чорні діри.

7. Відомі нам закони фізики перестають діяти в центрі чорної діри.

Згідно висунутим теоріям, будь-яка речовина, що виявилося всередині чорної діри стискається до нескінченної щільності, а простір і час спотворюються настільки, що перестають існувати. Коли це відбувається, відомі нам закони фізики перестають діяти, просто тому, що людський розум не в змозі уявити предмет, що має нульовий обсяг і нескінченну щільність.

8. Чорні діри не зовсім чорні.

Як вже було сказано раніше, чорні діри випромінюють електромагнітні хвилі, а значить мають деяке зрушення по спектру від абсолютно чорного кольору.

9. Чорні діри можуть генерувати елементи, необхідні для зародження життя.

Дослідники вважають, що в міру свого розпаду на субатомні частинки чорні діри створюють важкі елементи, такі як залізо і вуглець, а також багато інших, необхідні для формування життя.

10. Ніхто і ніколи не бачив чорної діри.

Цілком можливо, що їх взагалі не існує. Всі наші знання щодо об’єктів в далекому космосі будуються виключно шляхом математичних розрахунків траєкторії руху різних космічних тіл. Спостерігаючи за тим, як рухаються планети, сонячні системи і галактики відносно один одного, вчені роблять висновки про те, які саме об’єкти знаходяться поруч з ними.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Астрономія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *