«Чорна стріла» скорочено

«Чорна стріла» скорочено ви можете прочитати за 10 хвилин.

Стівенсон «Чорна стріла» короткий зміст (переказ)

«Чорна стріла» — повість Роберта Льюїса Стівенсона, окремо видана 1888 року. 

Дія роману «Чорна стріла» відбувається в Англії в часи війни Червоної та Білої троянд.

У повісті розповідається історія молодого Річарда Шелтона (в повісті його часто називають «Дік»).

Пролог

У Тенстоллському лісі біля відокремленого села Тенстолл стоїть замок Мот — родове гніздо Шелтон, яким — за малоліттям сироти-Річарда — управляє його опікун: хоробрий, розважливий і безжальний сер Деніел Бреклі. Сер Деніел постійно розширює свої володіння, шукаючи можливості нажитися на війні. Ось і тепер він виступив у похід, по дорозі лякаючи жителів своїх свіжих придбань. Йому потрібні підкріплення. Беннет Хетч — бейліф округу і права рука сера Деніела в мирний і воєнний час — повинен вести до нього боєздатних селян, а захист замку доручити старому лучникові Епплярд, що живе в селі. З самого початку навколо Діка Шелтона згущується зловісна атмосфера: спочатку — натяки одного з селян на моральні якості сера Деніела, потім — зловісні жарти старого Епплярд, і нарешті — смерть старого-лучника на очах Діка і Хетча від стріли чорного кольору з чорним оперенням, випущеної зі наддалекої відстані невідомим стрільцем …

Тепер організувати захист замку з мінімальним гарнізоном — нікому, Хетч змушений залишитися в замку — і забезпечити охорону ще одному поплічнику сера Деніела — священику Оліверу Оатсу. Перед відправленням загону на церковних дверях — немислиме святотатство — знаходять послання від якогось «Джона-мщу-за-всіх», який обіцяє в грубо римованих віршах по чорній стрілі в серці серу Деніелу, Хетчу і Оатсу — і смерть всім їхнім прихильникам — за смерть і розорення багатьох, в їх числі — Гаррі Шелтона.

Збентежений Дік веде загін до сера Деніела замість Хетча.

Два хлопчика

Тієї ж ночі Дік призводить загін у село Кеттлі, де сер Деніел розташувався зі своїми військами напередодні вирішальної битви. Сер Деніел розвіює його підозри щодо вбивства його батька, розповідаючи про «темну справі, в якій підозрювали якогось Декуорта» і — охолоджуючи бойовий запал юнака цинічним заявою, що він не кинеться в битву, а почекає — чия візьме, а там — приєднається до переможця . Тим часом від сера Деніела збігає дуже важливий бранець.

Дік посланий з листом до сера Олівера. По дорозі він наганяє хлопчика — Джона Метчема, який втратив коня в болоті, безкорисливо допомагає йому подолати перешкоди на шляху в абатство Холівуд — не розуміючи в свої 18 років, що перед ним — переодягнена в чоловіче вбрання дівчина, призначена сером Деніелом йому в дружини. Разом вони стають свідками загибелі посланого навздогін дівчині загону Селдена — розбійники в Тенстоллском лісі вбивають своїх ворогів чорними стрілами, а Дік — вбиває одного з розбійників кинджалом; потрапляють потайки в розбійницький табір, підслуховують розмову розбійників — ватажок яких, Елліс Декуорт прямо звинувачує сера Деніела у вбивстві Гаррі Шелтона; сваряться через це, миряться; проводять ніч у піщаній ямі; тікають на світанку від зловісного сліпого прокаженого, який виявляється сером Деніелом — і йдуть за ним в замок Мот.

Замок Мот

У замку, незважаючи на відчайдушний стан, викликаний програшем тієї партії, до якої приєднався сер Деніел, починають відбуватися дивні речі. Джон пропадає, Діка переводять жити в кімнату над каплицею, клятва священика Оатс перетворюється в обмін таємними жахливими знаками під наглядом «живого» килима, і знову — чорна стріла з посланням …

Увечері в кімнату Діка пробирається Джон, зо втік — і Дік, нарешті, розуміє причину насмішок дорослих. Джон — дівчина, Джоанна Седлі. Молоді люди освідчуються в коханні — і клянуться померти разом. Тепер Дік вже не сумнівається в зраді опікуна. Незабаром — таємним ходом — в кімнату збирається проникнути вбивця, але його плани порушені «нападом на замок». Дік і Джоанна біжать тим же таємним ходом, заглиблюючись у саме підземеллі замку, по дорозі розкриваючи таємницю килима і ледь не вбивши Беннета Хетча. Хетч сам відкриває молодим людям таємну пружину для відкриття виходу, і підказує, як втекти з замку.

Однак бігти вдається одному тільки Діку. Поранений і змучений — він потрапляє до Елліса Декуорта…

Мілорд Фоксгемом

Минуло півроку. Дік тепер — один з помічників Дакуорта, який виявився не стільки розбійником, скільки шпигуном партії Йорка. У містечку шорба-на-Тілле Дік невідступно стежить за своїм колишнім опікуном у пошуках слідів Джоани. Отримавши відомості, що Джоану ховають у відокремленому будинку в дальній частині міста, Дік відправляється туди на розвідку, вперше бачить Джоану в жіночій сукні — і бере участь в сутичці з невідомими на морському березі. Командиром невідомих виявляється колишній опікун Джоани — лорд Фоксгемом. Об’єднавши сили, люди Діка і Фоксгемом крадуть в порту підходяще судно — і намагаються викрасти Джоану. Зимовий шторм руйнує їхні плани. Лорд Фоксгемом поранений.

Перевдягання

Під впливом Лоулесс — одного з розбійників Декуорта — Дік приймає рішення проникнути в будинок сера Деніела в шорба, з тим, щоб викрасти Джоану не силою, а — хитрістю. Там він знайомиться з Алісією Райзінгем — племінницею командувача армією Ланкастера в місті лорда Райзінгема, зустрічається з коханою, вбиває шпигуна лорда Шорба, якому сер Деніел тепер присвятив в дружини Джоану, намагається бігти — і потрапляє в полон в церкві. Священик Олівер Оатс робить його заручником завтрашнього весілля Джоани і лорда шорба. Під час весілля проникає до церкви зі своїми прихильниками Декуорт вбиває лорда шорба і ранить сера Деніела. Оатс зраджує Діка — Дік вручає себе суду лорда Райзінгема, якому згодом передає здобутий їм і розумно збережений зрадницький лист сера Деніела Йорку. Лорд Райзінгем відпускає Діка.

Горбань

Дік знайомиться з Річардом Глостером — майбутнім королем Річардом Третім, який відважно бере участь у битві при шорба — за що посвячений у лицарі, але дізнається, що серу Деніелу вдалося вислизнути зі своїми полонянками. Дік отримує від герцога 50 вершників — і кидається в погоню. По дорозі він підбирає Алісію Райзінгем, кинуту поплічниками сера Деніела, які розділилися на дві партії. Дік вірно розрахував, в якій з них Джоанна, але — при нападі виявляється, що сам сер Деніел полював за своїми переслідувачами. Воїни Діка розпорошені, однак Джоанні вдається втекти — і молоді люди втрьох відправляються пішки в Голівуд, де їх на ранок вінчають з благословення лорда Фоксгемом і герцога Глостера. Тим же вранці Елліс Декуорт вбиває сера Деніела останньою чорної стрілою, обіцяючи пощадити священика. Братство Чорної Стріли — розпалося.

З тих пір Дік і Джоанна щасливо живуть у тому лісі, де виникла їхня любов — далеко від політики і війни.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *