Діоген біографія

Філософи

Діоген біографія скорочено українською мовою викладена в цій статті.

Діоген біографія коротко

Діоген Синопський — давньогрецький філософ-кінік.

Народився Діоген Синопський близько 412 р. до н.е. (в різних джерелах дати різняться) в Синопі, в сімействі знатного і банкіра Гікесія. В молодості він став вигнанцем: городяни вигнали його за те, що він допомагав батькові робити фальшиві гроші.

Згідно з однією легендою, Діоген шукав поради у оракула Аполлона, відправившись в Дельфи. Пораду «зробити переоцінку цінностей» Діоген сприйняв як вказівку на допустимість того, що пропонував тому батько. За іншою версією, в Дельфах Діоген виявився вже після його з батьком викриття і втечі і  питав про шляхи до популярності. Отримавши вищезгадану пораду, майбутній філософ перетворився в мандрівника і багато подорожував по своїй країні.

Приблизно в 355-350 р. до н.е. він виявився в столиці, де приєднався до числа учнів філософа Антисфена, який заснував школу кініків. У Діогена Лаертського можна знайти відомості про 14 філософсько-етичних робіт Діогена Синопского, що давали уявлення про систему поглядів їх автора. Крім того, він вважається автором семи трагедій.

Погляди цього давньогрецького філософа, його спосіб життя, манера поведінки в очах інших людей були досить оригінальними і навіть епатуючі. Єдине, що визнавав Діоген, – це аскетична чеснота, в основі якої лежить наслідування природі. Саме це єдина мета людини, а шлях до неї лежить через працю, вправи і розум. Діоген називав себе громадянином світу, ратував за те, щоб діти і дружини були загальними, говорив про відносність авторитетів, в тому числі в області філософії. Наприклад, в знаменитому Платоні він бачив базіку. Дітищем демагогів він вважав і державу, громадські закони, релігійні інститути. Ідеальним йому уявлялося первісне суспільство з його простими, природними вдачами, що не спотворене цивілізацією, культурою. У той же час він вважав, що людям потрібна філософія – як лікар або керівник. Діоген виявляв повну байдужість до суспільного життя, до всього, що звичайні люди вважали благами і нормами моралі. В якості житла він вибрав об’ємну посудину для зберігання вина, носив дрантя, прилюдно справляв найінтимніші потреби, спілкувався з людьми грубо і прямолінійно, незважаючи на обличчя, за що отримав від городян прізвисько «Пес».

Уже в Коринті, Діоген зустрічається з Олександром Великим. За свідченнями Плутарха і Діогена Лаертського, двоє обмінялися лише парою слів. Одного ранку, коли Діоген відпочивав, ніжачись в променях сонця, його потривожили, щоб представити відомому філософу, Олександра. Коли його запитали, чи радий він такій честі, Діоген відповів: «Так, лише ти закриваєш мені сонце», – на що Олександр сказав: «Якби я не був Олександром, я бажав би бути Діогеном». Є й інша історія, згідно з якою Олександр застав Діогена, коли той розглядав купу людських кісток. Своє заняття Діоген пояснив так: «Я шукаю кістки твого батька, ось тільки ніяк не можу відрізнити їх від рабських».

Діоген помер у 323 р до н.е. Версій його смерті було названо багато. Хтось вважає, що помер він, практикуючись в затримці дихання, хтось вірить, що він отруївся сирим восьминогом, а деякі дотримуються думки, що він загинув від укусу хворої собаки. Коли філософа запитували, як хоче він, щоб його поховали, він завжди відповідав, що бажав би бути кинутим за міською стіною, щоб дикі звірі бенкетували над його тілом. У відповідь же на те, чи не буде йому самому від цього страшно, він відповідав: «Зовсім ні, якщо ви забезпечите мене ціпком». На всі здивовані зауваження про те, як він зможе скористатися палицею, коли у нього не буде свідомості, Діоген казав: «З чого ж мені тоді переживати, коли свідомості у мене все одно не буде?» Вже в більш пізній період свого життя Діоген буде потішатися над надмірним інтересом людей до «належного» поводження з мертвими. У пам’ять про нього корінфяни спорудили колону паросского мармуру, на якій, згорнувшись калачем, спить собака.

Звички, способи вираження негативного ставлення до суспільства і моралі, висловлювання Діогена, найімовірніше, згодом були перебільшені, і сьогодні ніхто не може сказати, що в численних анекдотах і історіях про Діогена є правдою, а що міфом. Як би там не було, Діоген Синопський є одним з найяскравіших представників античної епохи, а його погляди вплинули на пізніші філософські концепції.

Оцініть статтю
Додати коментар