«Дон Гарсія Наваррський» Мольєр

«Дон Гарсія Наваррський або Ревнивий принц» (фр. Dom Garcie de Navarre ou le Prince Jaloux), героїчна комедія Мольєра у п’яти актах. Вважається найбільш невдалою п’єсою Мольєра. За життя автора п’єса не видавалася. Перше видання здійснено Лагранжем і Вино в 1682 р в сьомому томі Повного зібрання творів Мольєра.

«Дон Гарсія Наваррський» головні герої

• Дон Гарсія Наваррський, принц Наваррский, закоханий в донну Ельвіру
• Донна Ельвіра, принцеса Леонська
• Дон Альфонс, принц Леонский, що приймається за принца Кастильского, дона Сільва
• Донна Інеса, графиня, закохана в дона Сільва
• Дон Морега, викрадач Леонського престолу, закоханий в донну Інесу
• Еліза, довірена донни Ельвіри
• Дон Альвар, довірений дона Гарсіа, коханий Елізи
• Дон Лопе, довірений дона Гарсіа, закоханий в Елізу
• Дон Педро, конюший Інеси
• Паж донни Ельвіри

«Дон Гарсія Наваррський» скорочено

Дія відбувається в Асторозі, іспанському місті в королівстві Леон, на тлі боротьби за Леонский престол. Принц дон Гарсія Наваррский закоханий в донну Ельвіру, і вона відповідає йому взаємністю, але ревнива вдача принца бентежить її. Раз за разом дон Гарсія шукає зустрічі з донною Ельвірою, щоб визнати свою слабкість і просити вибачення, але раз за разом їх зустріч закінчується новим нападом ревнощів.
Дон Сільва звільняє Леон від влади дона Морега і в нагороду повинен отримати руку донни Ельвіри . Але виявляється, що під маскою дона Сільви переховувався дон Альфонс , брат донни Ельвіри . Дон Альфонс бере в дружини донну Інесу , а дон Гарсіа отримує руку донни Ельвіри , яка змирилась з його ревнощами.

Історія створення «Дон Гарсія Наваррський» 

У 1660 р Мольєр позбавляється сцени в Пті-Бурбон, деякі з акторів, що залишилися без роботи, покидають трупу, щоб продовжити кар’єру в театрі Бургундський готель. Сам Мольєр, переситившись успіхом в фарсовому репертуарі, знову вирішив спробувати себе в героїчному амплуа. Для нового спектаклю Мольєр складає нову п’єсу в іспанському стилі, роботу над якою він почав двома роками раніше, використавши в неї сюжет п’єси італійця Джачинто Андреа Чіконьіні «Щасливі ревнощі принца Родріго», яка, у свою чергу заснована на п’єсі «Дон Гарсія Наваррський» невідомого іспанського автора.

Прем’єру грають 4 лютого 1661 на сцені театру в Пале-Рояль в Парижі, яку Людовик XIV надає трупі Мольєра замість зруйнованого театру в Пті-Бурбон. Постановка закінчується повним провалом. Мольєр, ставлячи героїчну комедію, заступає на територію Бургундського готелю, але при цьому в акторській грі і декламації відмовляється від високого стилю, яким пишалися актори Бургундського готелю. Преціозний стиль п’єси, олександрійський вірш, розлогі монологи, одноманітна інтрига і відсутність динаміки в розвитку дії суперечать природній грі, запропонованої Мольєром.

Спектакль витримав лише 7 показів, зібравши при цьому рекордно низькі для театру Мольєра збори (третю виставу 8 лютого зібрав 168 ліврів, а на останньому спектаклі 17 лютого збори склали лише 70 ліврів проти 600 на прем’єрній виставі 4 лютого). 29 вересня 1662 «Дон Гарсія Наваррський » було зіграно для королівського двору в Пале — Рояль, 29 вересня 1663р. в Шантійиі і в жовтні того ж року двічі у Версалі. Наступне подання цієї п’єси Мольєра відбулося тільки 26 лютого 1871 на сцені театру Комеді Франсез.

Кращі фрагменти тексту з «Дона Гарсія Наваррського» Мольєр пізніше включив у свої комедії «Мізантроп», «Тартюф» і «Амфітріон».

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *