Донателло біографія

Донателло — скульптор, біографія його викладена в цій статті.

Донателло біографія скорочено

Донателло (1386 — 1446) — італійський скульптор, художник, головний новатор у мистецтві Ренесансу. Повне ім’я — Донато ді Нікколо ді Бетто Барді.

Донателло народився в Флоренції, 13 грудня 1382 року, з 1387 по 1392 вчився в майстерні живописця і скульптора Біччі ді Лоренцо, користуючись заступництвом багатого флорентійського банкіра Мартеллі. Для закінчення своєї художньої освіти їздив на два або на три роки в Рим, разом з відомим архітектором Брунеллескі. Одна з його перших робіт — мармуровий Давид (1404 р.) у соборі Санта Марія дель Фіоре, має готичні риси.

До 1409 Донателло почав роботу над кафедральним собором. А ось наступні його роботи «St. Mark» (Флоренція), «St. John the Evangelist» втілює нові гуманістичні вираження. Робота «St. George» є незвичайним відображенням ідеальної молодості. Більш важливою є супровідна сцена «St. George and the Dragon» (1416) — новаторська спроба працювати поза системою перспективи.

Протягом наступної декади в біографії Донателло проходила робота над сценою «Salome» для баптистерію Сієни, яка була закінчена до 1427. Донателло винайшов техніку, названу «сплющена» (schiacciato), в якій він зміг досягти ефектів просторової глибини. Під час того періоду Донателло створив кілька пророків для Флорентійської дзвіниці, включаючи «Зукконі».

У 1430 — 1432 роках Донателло перебував у Римі, завоювавши за цей час репутацію першого скульптора Ренесансу, що цікавиться старовинними спорудами. Серед його зображень херувимів в «Singing Gallery» (1433 — 1438, кафедральний музей) можна знайти відображення класичного хлопчика.

На вимогу Італії Донателло був запрошений в Падуа в 1443 році. Там він провів близько 10 років в якості глави величезної майстерні. Він спроектував статую «Gattamelata» (1447 — 1453) , а також високий вівтар для Сан- Антоніо (1446 — 1450). По поверненню до Флоренції Донателло вирізав вельми експресивну скульптуру «Магдален» ( 1460, баптистерій), яка була дуже пошкоджена під час повені 1966 року.

В останні роки Донателло працював на кафедрі Сан-Лоренцо, створюючи чудові серії рельєфів. Донателло був одним з найвпливовіших художників і скульпторів свого часу. Велика кількість його робіт представлені у Флоренції. Також хорошу добірку можна побачити в музеї Вікторії і Альберта в Лондоні. Дві роботи Донателло знаходяться серед американських колекцій: незавершений «David» (Національна галерея мистецтв, Вашингтон) і «Мадонна» (музей Бостона).

Останні роки свого життя Донателло провів у Флоренції, працюючи до глибокої старості; помер 13 грудня 1466 і похований з великими почестями в церкві св. Лаврентія, прикрашеною його роботами.

Автор: Гнатюк У рубриці: Художники

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *