«Дума про козака Голоту» скорочено

«Дума про козака Голоту» скорочено Ви можете прочитати за 2 хвилини.

«Дума про козака Голоту» короткий зміст (переказ)

У думі змальовано поєдинок, у якому козак Голота, людина смілива і відважна, перемагає татарина. Козак належить до запорізької черні, і його портрет, детально змальований в думі.  Козак тому й названий Голотою, що він бідний, убогий. Одяг на ньому старий, обідраний. Однак він має коня вороного й добру зброю.
Татарин багатий, але хижий та несправедливий, його портрет. докладно змальований, яскраво підкреслює риси зажерливого загарбника.

Загалом, портрети відіграють в цій думі надзвичайно важливу роль.

Козак, по своїй суті людина миролюбна, що підкреслено в думі. Козак не займає нікого без особливої потреби, татарин перший нападає на нього. Козак сміливо виходить на поєдинок, бо основним обов’язком для себе вважає оборону Вітчизни. Козак вбиває татарина, а його одяг і коня забирає собі.

Дума відбиває історичні події, що відбулися в другій половині XVI ст. — заселення козаками земель у гирлі Дунаю. Козак Голота — особа не історична, хоч дехто з дослідників безуспішно намагався довести, що образ Голоти історично вірогідний, твердили ніби йдеться про Іллю Голоту — спільника й полковника Богдана Хмельницького, який здобував міста, ходив з козаками на Полісся й Литву з дорученням гетьмана і там у 1649 році при облозі Згола згинув від ворожого меча

Місце дії думи — «поле Килиїмське» — це не абстрактна назва, а цілком конкретна територія, що й досі носить цю назву — рум. Cîmpina Chiliei (тобто поле Килиїмське). Це степовий острів з висотами до 6 м над рівнем моря, витягнутий по лінії північ — південь на румунському боці Сулінського гирла Дунаю. На його північному кінці розташоване місто Стара Кілія (рум. Chilia Veche), саме та Кілія, що й існувала в часи створення думи, а не Кілія, що розташована на українському боці Дунаю. Острів вивищується над навколишньою Дельтою на кілька метрів, відрізняється від неї ґрунтом, рештками степової рослинності (ореться), на ньому досліджено ряд курганів ранньої бронзової доби.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *