Дюрренматт «Фізики» скорочено

Дюрренматт «Фізики» скорочено читати українською мовою Ви можете за 6 хвилин.

«Фізики» короткий зміст (переказ)

«Фізики» — п’єса на дві дії Фрідріха Дюрренматта, позначена автором як комедія.

Головні герої «Фізики»

 • Доктор Матильда фон Цанд — лікар-психіатр.
 • Марта Біль — старша сестра.
 • Моніка Штеттлер — медична сестра.
 • Уве Сіверс — старший санітар.
 • Макартур — санітар.
 • Мурільо — санітар.
 • Герберт Георг Бейтлер, прозваний Ньютоном, — пацієнт.
 • Ернст Генріх Ернест, прозваний Ейнштейном, — пацієнт.
 • Іоган Вільгельм Мебіус — пацієнт.
 • Оскар Розі — місіонер.
 • Ліна Розі — його дружина.
 • Адольф-Фрідріх, Вільфрід-Каспар, Іорг-Лукас — їхні діти.
 • Ріхард Фос — інспектор поліції.
 • Судовий лікар.
 • Гуль — поліцейський.
 • Блохер — поліцейський.

Дія відбувається протягом одного дня на старій віллі приватного психіатричного санаторію «Вишневий сад», заснованого доктором медицини, старою дівою Матільдою фон Цанд. Всі інші її пацієнти ( «маразматичні аристократи, уражені склерозом політики — за винятком тих, хто все ще тримає в своїх руках кермо влади, — а також дебільні мільйонери, письменники-шизофреніки, магнати індустрії, які страждають депресивно-маніакальним психозом, і т . д., коротше кажучи, божевільна еліта мало не всієї Європи ») давно переселені в нові корпуси лікарні.

На старій віллі залишилися тільки три пацієнта, і всі троє — фізики, «безневинні, симпатичні і милі психопати, згідливі, слухняні і невибагливі». Три місяці тому пацієнт, який уявив себе Ньютоном, задушив медсестру; тепер те ж саме зробив пацієнт, який вважає себе Ейнштейном.

«Ньютон» скоєне вбивство пояснює інспектору поліції тим, що він і медсестра любили один одного і це відволікало його від думок про всесвітнє тяжіння. Так же пояснює свій злочин і «Ейнштейн»: вони любили один одного, убита медсестра хотіла вийти за нього заміж і виїхати разом з ним до села. Інспектор поліції не може заарештувати душевнохворих, але від імені прокурора наполягає на тому, щоб пацієнтів в клініці обслуговували санітари-чоловіки.

Третій фізик, Йоганн Мебіус, знаходиться в клініці вже 15 років; він ніким себе не уявляє, але йому постійно з’являється цар Соломон і відкриває таємниці природи, зв’язок всіх речей, систему всіх можливих наукових відкриттів. Мебіус і його доглядальниця, сестра Моніка, теж люблять один одного; саме тому фізик переконує медсестру негайно покинути клініку: тут їй загрожує смертельна небезпека, — але дізнається, що сестра Моніка вважає його абсолютно здоровим і вже отримала від доктора фон Цанд дозвіл покинути клініку разом з ним. Мебіус вбиває медсестру.

У санаторій знову прибуває поліція; тим часом доглядальниць вже замінила інтернаціональна бригада санітарів, і всі — чемпіони своїх країн з боксу у важкій вазі. Мебіус важко переживає те, що трапилося, але скоєне вбивство пояснює наказом царя Соломона. Він готовий понести заслужене покарання, проте поліція і його не може заарештувати.

За вечерею Мебіус дізнається, що «Ньютон», що живе в санаторії під вигаданим ім’ям, в дійсності — відомий фізик, він оселився у доктора фон Цанд, щоб стежити за Мебіусом, і медсестру задушив тому, що вона про щось здогадалася, а головне — не вважала його божевільним: довелося таким чином доводити своє безумство. Рівно те ж саме повідомляє Мебіусу і «Ейнштейн». Обидва фізики отримали від своїх спецслужб наказ вивезти геніального колегу з санаторію, що вважають за можливе і тепер, коли по відношенню до пацієнтів вживаються посилені заходи безпеки: санітари перетворюють клініку в тюрму.

Мебіус, проте, нікуди тікати не хоче; поки фізики-шпигуни болісно ділять його між собою, з’ясовується, що він спалив усі свої рукописи: «Існує такий ризик, на який людина не має права йти: ризик загибелі всього людства», — власне, тому він і надів на себе ковпак блазня і вигадав царя Соломона. Мебіус закликає колег повідомити своїм урядам (благо у них є секретні радіопередавачі), що він дійсно божевільний, і залишитися разом з ним в санаторії. Зрештою фізики-шпигуни погоджуються.

Але тут з’являється Матильда фон Цанд; всі розмови фізиків, як з’ясовується, прослуховувалися, їх радіопередавачі вже у доктора. Матильда фон Цанд відкриває фізикам свою таємницю: їй теж всі ці роки з’являвся цар Соломон; він хотів, щоб Мебіус його ім’ям правив на всій землі, але Мебіус його зрадив, і цар звелів Матильді правити світом замість нього. За це вона нацькувала на фізиків доглядальниць, щоб підштовхнути їх до вбивства і таким чином знешкодити. Протягом багатьох років вона знімала фотокопії з рукописів Мебіуса, і тепер всі його геніальні відкриття в її руках. Під ці відкриття вона давно вже заснувала гігантські підприємства і об’єднала їх в могутній трест.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *