Джеймс Максвелл біографія

Наука

Джеймс Максвелл біографія скорочено українською мовою викладена в цій статті.

Джеймс Максвелл біографія коротко

Максвелл Джеймс Клерк (1831-1879) – британський фізик шотландського походження, фахівець в області механіки, математики та оптики. Основоположник статистичної фізики і класичної електродинаміки. Автор закону розподілу молекул за швидкостями, названий на його честь «розподілом Максвелла».

Народився Джеймс Максвелл 13 червня 1831 в столиці Шотландії, місті Единбурзі, в родині адвоката і спадкового дворянина. Дитинство Джеймса пройшло у родинному маєтку в Південній Шотландії. Його мати рано померла, і вихованням хлопчика займався батько. Саме він прищепив Джеймсу любов до технічних наук. У 1841 він вступив в Единбурзьку академію. Потім, в 1847 році протягом трьох років навчався в університеті Единбургу. Тут Максвелл вивчає і розвиває теорію пружності, ставить наукові досліди. У 1850 – 1854 рр. навчався в Кембріджському університеті, який закінчив зі ступенем бакалавра.

Після завершення навчання Джеймс залишається викладати в Кембриджі. У цей час він починає роботу над теорією кольорів, яка згодом лягла в основу кольорової фотографії. Максвелл також починає цікавитися електрикою і магнітним ефектом.

У 1856 році Джеймс Максвелл став професором Марішаль-коледжу в Абердіні (Шотландія), пропрацювавши там до 1860 року. У червні 1858 Максвелл одружився з дочкою директора коледжу. Працюючи в Абердіні, Джеймс працює над трактатом «Про стійкість руху кілець Сатурна» (1859), визнану і схвалену науковими колами. Одночасно з цим, Максвелл займається розробкою кінетичної теорії газів, яка лягла в основу сучасної статистичної механіки, а пізніше, в 1866 році, ним було відкрито закон розподілу молекул за швидкостями, названий його ім’ям.

У 1860 – 1865 рр. Джеймс Максвелл був професором на кафедрі натуральної філософії в Кінгс – коледжі (Лондон). В 1864 році вийшла його стаття «Динамічна теорія електромагнітного поля», яка стала головною роботою Максвелла і визначила напрямок його подальших досліджень. Проблемами електромагнетизму вчений займався аж до кінця свого життя.

У 1871 році Максвелл повернувся до Кембриджського університету, де очолив першу лабораторію для фізичних експериментів, названу по імені англійського вченого Генрі Кавендіша – Кавендішська лабораторія. Там він викладав фізику і брав участь в оснащенні лабораторії.
У 1873 році вчений нарешті закінчує роботу над працею «Трактат про електрику і магнетизм», яка стала справді енциклопедичною спадщиною в області фізики.

Помер великий учений 5 листопада 1879 року від раку і був похований біля родового маєтку, в шотландському селі Партон.

Оцініть статтю
Додати коментар