Джейн Гудолл біографія

Джейн Гудолл біографія скорочено українською мовою викладена в цій статті.

Джейн Гудолл біографія коротко

Джейн Гудолл — захисниця прав тварин з Англії, відома як «жінка, яка надала новий сенс слову людина».

Дама Валері Джейн Морріс Гудолл народилася в Лондоні 3 квітня 1934 року. Її батьками були Мортімер Герберт Морріс — Гудолл — бізнесмен, і Маргарет Міфанве Джозеф — письменниця. Джейн була першою дитиною в родині, а другою була її молодша сестра — Джуді.
У дитинстві батько подарував Джейн іграшкового шимпанзе, завдяки якому у Джейн з’явилися інтерес і любов до тварин.
У дитинстві вона любила спостерігати за дикою природою, яка їй подобалася все більше. Її мрією було поїхати в Африку, щоб там спостерігати і вивчати тварин в їх природному середовищі існування. І в 18 років вона закінчила школу і почала втілювати свої мрії про вивчення дикої природи в життя.
Щоб заробити грошей на свою поїздку в Африку, Джейн працювала секретарем в Оксфордському університеті і в розташованій в Лондоні документальної кіностудії.

Завдяки своїм друзям в Кенії Джейн познайомилася з відомим антропологом і палеонтологом, Луїсом Лики. Лики вважав, що вивчення шимпанзе — другого за інтелектом примата в світі — обов’язково розкриє нові деталі еволюції. Лики запропонував Гудолл вивчати шимпанзе в Національному парку Гомбе-Стрім, і вона з радістю прийняла це запрошення. Незважаючи на відсутність у Джейн вищої освіти і наукового ступеня, вона успішно займалася наглядом за шимпанзе і навіть відкрила кілька важливих фактів, які свідчили про схожість людини і шимпанзе.

У 1962 році Лики, завдяки збору коштів, допоміг їй вступити до Кембриджського університету , де вона сотримала докторський ступень з етології.
У 1977 році вона заснувала Інститут Джейн Гудолл для захисту дикої природи, а особливо шимпанзе по всьому світу.
Джейн Гудолл була активістом у багатьох рухах по захисту прав тварин, які захищали права тварин і закликали ставитися до них з максимально можливою добротою і повагою. І до сих пір Джейн Гудолл займається збором коштів на потреби свого інституту, а також багато подорожує, щоб донести до людей ідеї збереження дикої природи.

Внесок Джейн Гудолл в науку

Джейн Гудолл найбільш відома своїми дослідженнями в Національному парку Гомбе — Стрім протягом більше чотирьох десятиліть. Під час своїх досліджень Джейн запропонувала нову модель відношення до шимпанзе — давати їм імена, а не номери, як це повсюдно робилося до неї.
До її досліджень вважалося, що людина — єдина істота, яка в змозі виготовити інструмент для полегшення свого життя, і що саме це і відрізняє людину від інших живих істот планети. Але саме її дослідження поклало цьому переконанню кінець, так як під час своїх спостережень Джейн спостерігала за шимпанзе, які відламувавали гілки дерев і зривали з них листя, щоб отримати пристосування для ефективного полювання на термітів. Її наставник, Луїс Лики, в своєму зверненні до товариства писав: «Ми повинні переглянути поняття людина, поняття інструмент, або ж вважати шимпанзе одними з нас — людьми».

Під час своїх досліджень їй також вдалося з’ясувати, що шимпанзе м’ясоїдні, і що вони можуть висловлювати свої ніжні почуття обіймами і поцілунками. Вона також відкрила і схильність до насильства і до вбивства, які  властиві і людині.
Для захисту шимпанзе, в 1977 році Джейн Гудолл заснувала Університеті Джейн Гудолл, який має представництва по всьому світу. У 1991 році була запущена програма « Roots & Shoots» ( Коріння і пагони), метою якої є захист шимпанзе і їх природного місця існування.
Джейн Гудолл є одним з президентів організації «Захисники тварин», яка домагалася відмови від використання тварин для медичних і наукових випробувань. Вона є активістом захисту прав тварин, а також виступає за краще розуміння дикої природи і її збереження для майбутніх поколінь.
Протягом останніх років багато престижні університети світу привласнили їй ступінь доктора наук.

Джейн Гудолл особисте життя

У 1964 році Джейн вийшла заміж за барона Гуго ван Лавіка — голландського фотографа — анімаліста, який працював в Національному парку Гомбе — Стрім над своїм проектом. У пари народився син — Гуго Ерік Льюїс, але вони розлучилися в 1974 році.
У тому ж році Джейн знову вийшла заміж — за члена парламенту Танзанії, Дерека Брайцесона, який помер від раку в 1980 році.
Джейн Гудолл вірить у велику духовну силу, яка сильніше і більше, ніж будь-яка інша річ на світі. Все її життя присвячене турботі про навколишнє середовище.
Активний борець за охорону природи, Джейн Гудолл стала восьмою людиною в світі, яка була допущена до  здобуття ступеня доктора наук не маючи вищої освіти.

Автор: Гнатюк У рубриці: Наука

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *