Джон Дьюї біографія

Джон Дьюї — популярний американський філософ і психолог, відомий реформуванням системи освіти.

Джон Дьюї біографія скорочено

Джон Дьюї народився 20 жовтня 1859 року в місті Берлінгтон, в невеликому північному штаті Вермонт, в сім’ї тютюнового фабриканта. Після закінчення школи він почав вчитися в вермонтському університеті за програмою вільних мистецтв. З особливою пристрастю займався філософією під керівництвом професора Торі, який читав курс філософії етики.

Після закінчення університету Дьюї викладав в 1879-1881 роках в приватній середній школі в Ойл Сіті (Пенсільванія), директором якої була його двоюрідна сестра. Працюючи в школі, Джон продовжував інтенсивні заняття філософією.

У 1881 році він направив свою першу статтю «Метафізичне сприйняття матеріалізму» в «Журналі філософії», навколо якого групувалося філософське товариство Сент-Луїса. Стаття була прихильно прийнята, опублікована, а її автору рекомендували продовжити філософські пошуки. Це визначило остаточний вибір Дьюї життєвого шляху — він вирішив стати філософом.

Закінчив вермонтський університет (1879). Був професором Мічиганського, Чиказького і Колумбійського університетів (1904-1930). У 1919 році став одним із засновників Нової школи соціальних досліджень в Нью-Йорку. Стояв на чолі «Ліги незалежного політичного дії».

Протягом першого десятиліття в Колумбійському університеті Дьюї написав безліч статей і нарисів про запропоновану ним теорію знань і метафізику. Пізніше ці матеріали були опубліковані в книгах «Вплив Дарвіна на філософію та інші нариси про сучасної думки» (1910) і «Нариси про експериментальну логіку» (1916). Його інтерес до освітньої теорії посилився протягом його перебування в Колумбійському університеті. Цей інтерес згодом привів до публікації роботи «Як ми думаємо» (1910) і важливої роботи з назвою «Демократія і освіта» (1916). Крім популярності як філософа, Дьюї також став відомий своїми коментарями на тему сучасних проблем, які публікувалися в різних популярних журналах, наприклад, в «The New Republic and Nation».

У цей же період він написав такі важливі роботи як: «Реконструкція у філософії» (1920), «Людська природа і поведінка» (1922), «Досвід і природа» (1925), «Суспільство і його проблеми» (1927) і «Пошук достовірності» (1929).
У 1930 році Дьюї закінчив свою викладацьку діяльність, але не перестав займатися філософією і громадськими діями. Він також не перестав писати в останні роки життя. Так, він написав ще кілька важливих робіт : «Логіка як теорія дослідження » (1938), «Мистецтво як досвід» (1934), «Спільна віра» (1934), «Свобода і культура» (1939) і «Теорія оцінки» (1939).

Під час Другої світової війни Дьюї виступав проти ідеології нацизму, зокрема, проти насильства над педагогікою в Третьому рейху.

Джон Дьюї був двічі одружений. Перший раз він одружився на Еліс Чіпман, і у них народилося шестеро дітей. Другою його дружиною стала Роберта Ловітц Грант.

Джон Дьюї помер 1 червня 1952 у віці 92 років у Нью -Йорку. Похований на території Меморіалу Дьюї, в Берлінгтоні.

Автор: Гнатюк У рубриці: Філософи

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *