Джон фон Нейман біографія

Джон фон Нейман біографія українською мовою коротко викладена в цій статті.

Джон фон Нейман біографія скорочено

Джон фон Нейман по праву вважається одним з найвидатніших математиків всіх часів.

Джон фон Нейман народився в Будапешті, столиці Угорщини, 28 грудня 1903 року. З дитинства Неймана цікавила природа чисел і математична логіка.
Математика була не єдиним предметом, яким цікавився юний Нейман. Йому також подобалася історія, у віці восьми років він прочитав 40 томів всесвітньої історії. Батьки підтримували його у всіх починаннях.

У 1914 році, у віці десяти років, Нейман вступив в лютеранську гімназію, яка була однією з трьох кращих на той момент в Будапешті. Свою першу роботу він опублікував в журналі Німецького математичного співтовариства в 1922 році, мова в якій йшла про нулі певних мінімальних многочленів.

Хоч Нейман і не мав великого інтересу ні до хімії, ні до інженерної справи, його батько переконав його зайнятися інженерією, так як на той момент це вважалося престижним. Нейман навчався в Католицькому університеті Петера Пазманя в Будапешті, де отримав докторський ступінь з математики, а паралельно закінчував базовий університетський курс за хімічним машинобудуванням в Швейцарській технічній школі Цюріха.

У своїй докторській роботі Нейман займався постулюванням теорії множин, запропонованої Кантором. Звичайно ж це було незвичайне досягнення, що сімнадцятирічний хлопець одночасно навчався в одному вузі і писав докторську роботу в іншому. Він отримав хороші оцінки і по закінченню базового курсу хімічного машинобудування і по докторській роботі з математики. Йому було лише двадцять два роки.

Після отримання відразу двох ступенів, в 1926 році Нейман почав відвідувати Геттінгенський університет в Німеччині, в якому він займався квантовою механікою. Він був творчим і оригінальним у своєму мисленні, пропонував повні і логічні концепції. У тому ж 1926 році він займався теоріями квантової механіки з метою їх упорядкування та поліпшення.
Нейман намагався знайти подібні риси у хвильовій і матричній механіці. Він також працював над правилами абстрактного простору Гільберта і розробив математичну структуру з точки зору квантової теорії.

Протягом 1927-1929 років, після подання теорії квантової механіки, Нейман відвідував численні конференції та колоквіуми. До 1929 року він написав близько 32 робіт англійською мовою. Ці роботи були добре структуровані для того, щоб інші математики могли включати роботи Неймана в свої теорії. До цього часу він став знаменитістю в академічних колах завдяки своїм творчим і інноваційним теоріям. До кінця 1929 року Нейману запропонували місце викладача в Прінстонському університеті. В цей же час він одружився на Маріетті Кевеші, подрузі дитинства. У 1935 році у них народилася дочка, яку назвали Мариною. Шлюб Джона і Маріетти розпався в 1936 році. Маріетта повернулася назад в Будапешт, а Нейман деякий час подорожував по Європі, а потім повернувся в США. Під час поїздки в Будапешт він познайомився з Кларою Ден, на якій одружився в 1938 році.
Джону фон Нейману був поставлений діагноз рак, але не дивлячись на це він брав участь в церемоніях нагородження, організованих в його честь, перебуваючи в сидячій каталці. Він підтримував тісні зв’язки з родиною і друзями під час своєї хвороби. Помер Джон фон Нейман 8 лютого 1957 року.

Нейман брав участь в одному з урядових проектів в Лос-Аламосі ( «Манхеттенський проект»), в якому працював над створенням схеми і робочого прототипу вибухової лінзи. Математичне моделювання, яке використовується ним під час цих робіт, сприяло розробці сучасних комп’ютерів. Крім роботи з цими моделями, він також фінансував проект, який займався створенням комп’ютера. Він також брав участь у розробці архітектури комп’ютера, а його зусилля з часом переконали інших вчених, що комп’ютер це не тільки «великий калькулятор».
Квантова логіка, теорія ділових ігор, лінійне програмування та математична статистика всього лише частина того, що він «подарував» науці.

Автор: Гнатюк У рубриці: Математики

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *