Едмунд Галлей біографія

Едмунд Галлей біографія українською мовою викладена в цій статті.

Едмунд Галлей — англійський астроном і геофізик, він також розрахував орбіту комети, яку пізніше назвали в його честь кометою Галлея.

Едмунд Галлей біографія скорочено

Едмунд Галлей народився 8 листопада 1656 року в Гаґґерстоні поблизу Лондона, в сім’ї миловара і торговця.

Галлей отримував навчання на дому поки не вступив до школи святого Павла, де був самим здібним учнем з усіх предметів, а в віці 15 років став капітаном школи. Після школи він вступив в Королівський коледж в Оксфорді. Ще перед вступом до нього він став займатися астрономією і завжди носив з собою приладдя для астрономічних спостережень. Галлей залишив коледж, що не довчившись. Через два роки після цього він почав працювати на Джона Фламстіда, Королівського астронома.

У 1676 році Галлей опублікував свої спостереження в «Філософській праці Королівського товариства». В цей же час він вирішив призупинити свою кар’єру в Оксфорді і почав займатися астрономічної картою Південної півкулі.
За фінансової підтримки батька і всебічної допомоги Короля Георга II, Галлей відправився на острів Святої Єлени, який розташовувався в найпівденнішій частині Британської Імперії. І хоча острів і не був найкращим місцем для астрономічних спостережень, Галлей провів на ньому півтора року внісши в каталог 341 зірку Південної півкулі, а також виявив планетарні туманності. Він також спостерігав і описував рух Меркурія. Він повернувся в Англію в 1678 році і опублікував каталог зірок Південної півкулі.

Незважаючи на те, що Галлей не отримав ступінь в Оксфорді, він незабаром став одним з найвидатніших астрономів, а король Карл І виніс постанову про присвоєння йому ступеня в університеті Оксфорда без здачі відповідних іспитів. Незабаром його прийняли до складу Королівського співтовариства, в якому він став наймолодшим членом.

Протягом декількох наступних років Галлей багато подорожував і багато часу приділяв астрономічними спостереженнями. Спільно з Джованні Кассіні він визначив кордони комети, виявленої ним. У 1682 році він повернувся в Англію і одружився на Мері Тук.

У 1682 створив власну обсерваторію в Айлінгтоні (один з районів Лондона). У 1685–1699 був помічником секретаря Лондонського королівського товариства, в 1703 зайняв місце професора геометрії Оксфордського університету, в 1720 став директором Грінвіцької обсерваторії – королівським астрономом.

Найвідоміші досягнення Галлея — створення методу розрахунку кометних орбіт і відкриття періодичності деяких комет. Провівши вельми трудомісткі розрахунки, він прийшов до висновку, що яскраві комети 1531, 1607 і 1682 — це один і той же об’єкт з періодом обертання навколо Сонця приблизно 75 років і що комета має знов з’явитися на небі в 1758. 25 грудня 1758 німецький астроном-аматор Й. Палич дійсно спостерігав цю комету, яка відтоді носить ім’я Галлея.

Серед інших відкриттів Галлея — розробка методу визначення відстані від Землі до Сонця за наслідками спостережень за проходженням внутрішніх планет по диску Сонця. У 1677 Галлей спостерігав проходження Меркурія, розробив методику спостережень для проходжень Венери в 1761 і 1769. У 1718, порівнявши свої дані про положення зірок з їхніми координатами, вказаними в каталозі Птолемея, винайшов власний рух низки зірок – Арктура, Проціона і Сіріуса. У 1722 почав програму позиційних спостережень Місяця, результати якого використовував для точного визначення його орбіти.

У своїх роботах з математики Галлей запропонував методи розрахунку логарифмів і тригонометричних функцій, створив геометричні методи розв’язання чисельних рівнянь.

Галлей першим почав проводити дослідження з геофізики. У 1686 вийшла його стаття про пасати і мусони з роз’ясненням причин їхнього виникнення. Галлей займався проблемою земного магнетизму, побудував модель магнітного поля Землі, склав першу карту магнітних схилень.

Галлей вважається основоположником наукової демографії. Галлей домігся успіху в багатьох сферах: він придумав і сконструював два водолазних дзвони для підводних досліджень, працював в сфері археології, геофізики, історії та астрономії, а також займався питанням вирішення алгебраїчних рівнянь.

Едмунд Галлей помер 14 січня 1742 року в Грінвічі, Англія.

Автор: Гнатюк У рубриці: Наука

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *