“Емілія Галотті” скорочено

«Емілія Галотті» трагедія в п’яти діях Г. Е. Лессінга 1772 року.

“Емілія Галотті” скорочено читати

“Емілія Галотті” переказ ви можете прочитати за 10 хвилин.

Місце і час дії містечко Гуасталла на півночі Італії в XVII столітті.

Правитель італійської провінції Гвастеллі принц Гонзага, розглядає портрет графині Орсіні. Цю жінку він любив недавно, з нею було легко, радісно і весело. Тепер  принц дивиться на портрет і прагне знову знайти в ньому те, чого вже не помічає в оригіналі. Принцу здається, що художник Конті, який виконав його замовлення, занадто підлестив графині.

Конті розмірковує про закони мистецтва, він задоволений своїм твором, але засмучений, що принц судить про нього вже не «очима любові». Художник показує принцу інший портрет, кажучи, що немає оригіналу, більш гідного захоплення, ніж цей. Принц бачить на полотні Емілію Галотті, ту, про яку безупинно думає останні тижні. Він з удаваною недбалістю зауважує художнику, що трохи знає цю дівчину, одного разу він зустрів її з матір’ю  і розмовляв з нею. З батьком Емілії, старим воїном, чесною і принциповою людиною, принц в поганих відносинах. Конті залишає принцу портрет Емілії, і принц розповідає картині про свої почуття.

Камергер Марінеллі повідомляє про приїзд до міста графині Орсіні. У принца є тільки що одержаний лист графині, яке йому не хочеться читати. Маринеллі висловлює співчуття жінці, яка полюбила принца. Наближається одруження принца з принцесою Массанською, але не це турбує графиню, яка згодна і на роль фаворитки. Прониклива Орсіні боїться, що у принца з’явилася нова кохана. Графиня шукає розради в книгах, і Марінеллі допускає, що вони її «зовсім доконають». Принц помічає, що якщо графиня божеволіє від любові, то рано чи пізно це трапилося б з нею і без любові.

Марінеллі повідомляє принцу про майбутнє в цей день вінчання графа Аппіані, до сих пір плани графа зберігалися в суворій таємниці. Знатний граф одружується на дівчині без стану і положення. Для Маринеллі це – «злий жарт» у долі графа, але принц заздрить тому, хто здатний цілком віддатися «чарівності невинності і краси». Коли ж принц дізнається, що обраниця графа – Емілія Галотті, він приходить у відчаї і зізнається камергеру, що любить Емілію, «молиться на неї». Принц шукає співчуття і допомоги у Маринеллі. Той цинічно заспокоює принца, йому буде простіше домогтися любові Емілії, коли та стане графинею Аппіані, тобто «товаром», що здобувається з других рук. Але потім Маринеллі згадує, що Аппіані не має наміру шукати щастя при дворі, він хоче піти з дружиною в свої пємонтські володіння в Альпах. Маринеллі згоден допомогти принцу за умови надання йому повної свободи дій, на що принц відразу ж погоджується. Маринеллі пропонує принцу в цей же день спішно відправити графа посланником до герцога Массанского, батька нареченої принца, тим самим весілля графа доведеться скасувати.

У будинку Галотті батьки Емілії чекають дочку з церкви. Її батько Одоардо турбується, що через нього, кого принц ненавидить за незговірливість, у графа остаточно зіпсуються стосунки з принцом. Клаудія спокійна, адже на вечорі у канцлера принц виявив прихильність до їх дочки і був, мабуть, зачарований її веселістю і дотепністю. Одоардо стривожений, він називає принца «сластолюбцем» і докоряє дружину в марнославстві. Одоардо їде, не дочекавшись дочки, у свій родовий маєток, де незабаром має відбутися скромне вінчання.

З церкви приходить схвильована Емілія і в сум’ятті розповідає матері, що в храмі до неї підійшов принц і освідчився в коханні, а вона насилу втекла від нього. Мати радить Емілії забути про все і приховати це від графа.

Приїжджає граф Аппіані, і Емілія зауважує, жартівливо і ніжно, що в день весілля він виглядає ще серйозніше, ніж зазвичай. Граф зізнається, що сердиться на друзів, які настійно вимагають від нього повідомити принцу про одруження перш, ніж, воно здійсниться. Граф збирається їхати до принца. Емілія одягається до весілля і весело базікає про свої сни, в яких вона тричі бачила перли, а перли означають сльози. Граф задумливо повторює слова нареченої про сльози.

У будинку з’являється Марінеллі і від імені принца передає графу доручення без зволікання їхати до герцога Массанського. Граф заявляє, що змушений відмовитися від такої честі – він одружується. Марінеллі з іронією говорить про просте походження нареченої, про зговірливість її батьків. Граф, в гніві від мерзенних натяків Марінеллі, називає його мавпою і пропонує битися на дуелі, але Марінеллі з погрозами йде.

За вказівкою Марінеллі принц прибуває на свою віллу, повз яку проходить дорога до маєтку Галотті. Марінеллі розповідає йому про розмову з графом у своїй інтерпретації. У цей момент чути постріли і крики. Це двоє злочинців, найнятих Маринеллі, напали на карету графа на шляху до вінчання, щоб викрасти наречену. Захищаючи Емілію, граф убив одного з них, але сам смертельно поранений. Слуги принца ведуть дівчину на віллу, а Марінеллі дає принцу настанови, як вести себе з Емілією: не забувати про своє мистецтво подобатися жінкам, зваблювати і переконувати їх.

Емілія перелякана і стурбована, вона не знає, в якому стані її матір і граф. Принц веде тремтячу дівчину, втішаючи її і запевняючи в чистоті своїх помислів. Незабаром з’являється мати Емілії, яка щойно пережила смерть графа, який встиг вимовити ім’я свого справжнього вбивці – Марінеллі. Клаудію бере сам Марінеллі, і вона обрушує прокльони на голову вбивці і «звідника».

За спиною Емілії і Клаудії принц дізнається від Марінеллі про смерть графа і робить вигляд, що це не входило в його плани. Але у камергера вже все прораховано заздалегідь, він упевнений в собі. Раптово доповідають про прихід графині Орсіні, і принц поспішно ховається. Марінеллі дає зрозуміти графині, що принц не хоче її бачити. Дізнавшись, що у принца перебувають мати і дочка Галотті, графиня, що дізналася про вбивство графа Аппіані, здогадується, що вбивство відбулося за змовою між принцом і Марінеллі. Закохана жінка підсилала «шпигунів» до принца, і вони вистежили його тривалу бесіду з Емілією в церкві.

Одоардо розшукує дочку, почувши про страшний випадок. Графиня шкодує старого і розповідає йому про зустріч принца з Емілією в храмі незадовго до кривавих подій. Вона передбачає, що Емілія могла змовитися з принцом про вбивство графа. Орсіні з гіркотою говорить старому, що тепер його дочку чекає прекрасне і привільне життя в ролі фаворитки принца. Одоардо приходить в сказ і шукає зброю в кишенях свого камзола. Орсіні дає йому  кинджал – помститися принцові.

Виходить Клаудія і перестерігає чоловіка, що дочка «тримає принца на відстані». Одоардо відправляє змучену дружину додому в кареті графині і йде в покої принца. Він дорікає себе, що повірив схибленій від ревнощів графині, і хоче забрати дочку з собою. Одоардо говорить принцу, що Емілії залишається лише піти в монастир. Принц розгублений, такий поворот подій порушує його плани відносно дівчини. Але Маринеллі приходить на допомогу принцу і пускає в хід явний наклеп. Він каже, що, за чутками, на графа напали не розбійники, а людина, що користується прихильністю Емілії, щоб усунути суперника. Маринеллі погрожує викликати варту і звинуватити Емілію в змові з метою вбивства графа. Він вимагає допиту дівчини і судового процесу. Одоардо відчуває, що втрачає розум, і не знає, кому вірити.

До батька вибігає Емілія, і після перших же слів дочки старий переконується в її невинності. Вони залишаються удвох, і Емілія обурюється досконалим насильством і свавіллям. Але вона зізнається батькові, що більше, ніж насильства, боїться спокуси. Насильству можна дати відсіч, а спокуса страшніше, дівчина боїться слабості своєї душі перед спокусою багатства, знатності, промов принца. Велике горе Емілії від втрати нареченого, Одоардо розуміє це, він і сам любив графа як сина.

Емілія приймає рішення і просить батька дати їй кинджал. Отримавши його, Емілія хоче заколоти себе, але батько вириває кинджал – він не для слабкої жіночої руки. Виймаючи ще вцілілу весільну троянду зі свого волосся і обриваючи її пелюстки, Емілія благає батька убити її, щоб врятувати від ганьби. Одоардо заколює дочку. Емілія вмирає на руках батька…

Оцініть статтю
Додати коментар