Епіктет біографія

Епіктет біографія скорочено

Епіктет — філософ, помітна постать римського стоїцизму. Як звали насправді цю людину — невідомо, тому що Епіктет — це прізвисько, перекладається як «куплений», що говорило про його соціальний статус. Епіктет, будучи рабом, належав одному з охоронців Нерона і саме в такій якості був привезений в Рим. Був уродженцем Фрігії (Мала Азія). Згодом господар дарував йому свободу.

Ще під час перебування у рабстві Епіктет разом з паном відвідував лекції Мусон Руфа, представника стоїцизму. У той час даний філософський напрям був досить модним, і освічені римляни вважали правилом хорошого тону відвідувати лекції. Епіктет перейнявся до Мусон Руфа величезною повагою і сам приєднався до цього вчення.

Коли прийшов до влади Доміціан він видав декрет, згідно з яким в Римі не повинно було бути жодної філософської школи, Епіктет переселився в Нікополіс, де відкрив власну школу. Проголошувані ним ідеї не розходилися зі способом життя: філософ зовсім не дбав про зовнішню сторону буття, задовольнявся лише найнеобхіднішим, живучи в злиднях. Зовнішнє настільки не хвилювало його, що він не вважав за потрібне залишити для нащадків справжнє ім’я, не кажучи вже про інші обставини своєї біографії.

Його вчення також збереглося завдяки іншим людям. Як і Сократ, Епіктет не записував свої ідеї, а використовував для їх викладу своєрідні проповіді, розмовляв на вулицях з людьми, час від часу вступав у суперечки. Важливу роль в збереженні його філософської спадщини зіграв учень Арріан Флавій, який записував слова наставника і залишив їх у вигляді декількох творів: восьми книг «Бесіди Епіктета» і «Керівництво Епіктета». Зберігся також «Коментар на Керівництво Епіктета», складений Сімпліцієм — останнім грецьким філософом, вигнаним з Афін відповідно до декрету Юстиніана.

Праці Арріана і Симплиція є головним джерелом відомостей про вчення Епіктет. З його точки зору, основним завданням філософії є ​​звільнення людини і тим самим допомогти в здобутті щастя. Щоб стати щасливим, необхідно правильно розуміти, що знаходиться у владі людини, а що від нього не залежить. Зовнішнє, яке залежить від неї не повинно поневолити її дух, до всього цього людина повинна ставитися байдуже. Як говорив Епіктет, рецепт щастя полягає в тому, щоб не мріяти про підпорядкування ходу подій своїм бажанням, а самим пристосовуватися до подій.

Епіктет був язичником, однак його ідеї багато в чому були близькі по духу християнського світогляду, тому в перші століття нової ери твори цього мислителя мали широке ходіння в монастирях.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Філософи

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *