Еварист Галуа біографія

Еварист Галуа біографія українською мовою викладена в цій статті.

Еварист Галуа — французький математик, засновник сучасної алгебри.

Еварист Галуа біографія скорочено

Еваріст Галуа народився 25 жовтня 1811 року в селі Бур-ла-Рен поблизу Парижа. До дванадцяти років освітою Еваріста займалася його мати, а в жовтні 1823 хлопчик надходить в Ліцей Людовика Великого в Парижі. Хлопчик з самого початку домагається в навчанні чималих успіхів і, під керівництвом матері, стає першим за класом латині. Але, у віці 14 років, він втрачає інтерес до всього, крім математики, на якій і зосереджує всі свої зусилля.

До лютого 1827 року він виявляється у вищому математичному класі, в якому викладав М. Поверни. Еваріст вивчає праці А призначені для професійних математиків. Але його успішність з інших предметів в цей період незмінно падає.

Йому було неповних 18 років, коли була опублікована його перша робота. В той же час Галуа двічі поспіль не вдається скласти іспити в Політехнічну школу, найпрестижніший навчальний заклад того часу. У 1830 р. його прийняли в привілейовану Вищу нормальну школу, що підготовлювала викладачів. За рік навчання в цій школі Галуа написав кілька робіт; одна з них, присвячена теорії чисел, представляла винятковий інтерес.

Бурхливі липневі дні 1830 р. застали Галуа в стінах Нормальної школи.

Його дедалі захоплює нова пристрасть —політика. Галуа приєднується до республіканської партії — Спілки друзів народу, — невдоволеної політикою Луї-Філіпа. Виникає конфлікт з директором школи, який всіма силами протидіяв зростанню політичних інтересів у учнів, і в січні1831 р. Галуа виключають з школи. У січні 1831 р. Галуа передав в Паризьку академію наук рукопис свого дослідження про розв’язок рівнянь у радикалах. Проте роботу віддали на рецензію Коші, який її не прочитав. У цей час Галуа перебував у в’язниці. Після звільнення вже в липні він знову опиняється у в’язниці Сент-Пелажи після спроби організувати маніфестацію 14 липня (у річницю взяття Бастилії), цього разу Галуа засуджений до 9 місяців в’язниці. За місяць до закінчення ув’язнення хворого Галуа переводять в лікарню. У в’язниці він зустрів своє двадцятиріччя.

29 квітня 1832 р. він виходить на свободу, але йому судилося прожити ще тільки один місяць.

31 травня 1832 р. Галуа гине на дуелі. Справжня причина цієї події не ясна до цього дня, проте навколо цієї смерті виникає безліч чуток. На момент загибелі йому було 20 років.

Автор: Гнатюк У рубриці: Математики

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *