Фізіологічні функції фітогормонів

Фітогормони це — хімічні речовини, що виробляються в рослинах і регулюють їх ріст і розвиток. Утворюються головним чином в тканинах, що активно ростуть, на верхівках коренів і стебел. Кожна група фітогормонів проводить свою характерну дію, схожу у рослин різних видів.

Фізіологічні функції фітогормонів

До фітогормонів  відносять:

— ауксини

— гібереліни

— цитокініни

— абсцизини

— інгібітори росту (наприклад абсцизова кислота)

— етилен

— брассиноліди

Фізіологічні функції ауксину

— Ауксин стимулює всі три фази росту клітин. З його дією пов’язані утворення коренів, камбіальна активність та утворення калюсу, розростання зав’язі партенокарпічних плодів. Ауксин регулює формування провідних пучків, обумовлює явище фото-і геотропізму у рослин.

— Визначає апікальне домінування — зростаюча верхівка пагона пригнічує спонукання і зростання пазушних бруньок.

— Стимулює ризогенез і потовщення бічних коренів.

— Регулює зростання, цвітіння і дозрівання плодів.

— Регулює опадання листя, зав’язей і плодів.

Фізіологічні функції гіберелінів

Регуляція росту рослин. Під дією гібереліну подовжуються стебло, листя, особливо у злаків, квітки, суцвіття стають більшими.Обробка гібереліну не впливає на ріст кореня або пригнічує його при використанні підвищених концентрацій.

Регулювання цвітіння. Обробка рослин гібереліном прискорює цвітіння  рослин.

Регулювання спокою. Насіння та бульби багатьох рослин перебувають у стані спокою і не проростають навіть у сприятливих умовах зволоження, аерації і температури.

Регулювання плодоношення.

Вплив на метаболізм рослин. Обробка рослин гіберелінами підвищує інтенсивність фотосинтезу, незважаючи на зменшення вмісту хлорофілу, посилює дихання, при нормальному водопостачанні інтенсивність транспірації.

Фізіологічні функції цитокінінів

Впливають на ріст клітин. Цитокініни — первинний фактор індукції клітинних поділів, активізують ріст клітин дводольних рослин у довжину.

Дія на органогенез. Цитокініни стимулюють формування бруньк і ріст пагонів, але пригнічують ріст коренів, викликає перехід рослин в умовах несприятливого фотоперіодичної або температурного режиму.

Зняття апікального домінування. Стимулюють ріст бічних бруньок. Використовують дл отримання розгалужених рослин в культурі, в селекції, провокуючи обробкою цитокінінів розгалуження, відбирають неветвящіеся форми рослин.

Переривання спокою. Виводять зі стану глибокого спокою бульби, і насіння ряду рослин, сплячі бруньки деревних рослин, підвищують енергію і схожість насіння гороху, кукурудзи, люпину та ін

Фізіологічні функції абсцизової кислоти (АБК)

Вплив на процеси спокою. Перехід до відпочинку насіння, бульб, цибулин і нирок пов’язаний із збільшенням в них вмісту АБК. Зміст АБК підвищується в зимуючих органах багаторічних бобових і злакових трав, озимих зернових.

Регуляція процесів старіння і відторгнення органів. Підвищення вмісту в листі АБК викликає загальне старіння листя і плодів, що передує їх опадання. При цьому АБК взаємодіє з етиленом, біосинтез якого різко збільшується.

Координація ростових процесів. АБК виступає координатором ростових процесів, кореляційним інгібітором, відповідальним за гальмування росту і метаболічних процесів певних органів рослини, яке необхідне для нормального функціонування інших органів.

Регулювання водного режиму.  При зневодненні листя зміст АБК швидко підвищується.Це супроводжується закриванням продихів, що знижує транспірацію. При обробці листя АБК осмотичний тиск у устьячкові клітинах швидко зменшується в результаті підвищення вмісту крохмалю і різкого падіння іонів калію.

Фізіологічні функції етилену

Інгібування росту. Етилен гальмує ділення клітин, подовження проростків, зупиняє ріст листя (у дводольних), змінює напрямок росту клітин з поздовжнього на поперечний, що призводить до зменшення довжини і потовщення стебла.

Регуляція процесів старіння, опадання листя і генеративних органів. Етилен, сприяючи старіння тканин, прискорює опадання листя і плодоелементов. Це проявляється, перш за все, в спеціалізованих клітинах, які беруть участь у формуванні видільними шару. Етилен прискорює дозрівання плодів і використовується для дозрівання плодів у спецкамері.

Регулювання тривалості спокою. Етилен збільшує спокій насіння, бульб, хоча в ряді випадків, навпаки, виводить нирки зі стану спокою, що використовують при боротьбі з бур’янами.

Вплив на генеративну сферу. Етилен сприяє зсуву статі рослин в жіночу сторону, змінює співвідношення жіночих і чоловічих квіток у деяких сортів огірка, сприяє підвищенню врожайності.

Участь у кореляційних взаємодіях. Етилен грає роль медіатора гормонального комплексу в процесах кореляційних взаємодій в рослині. Для підвищення концентрації етилену в тканинах рослин їх обприскують розчином етрела (етіленпродуцент).

Тепер ви знаєте, яку біологічну роль виконують фітогормони.

Автор: Alina У рубриці: Ботаніка

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *