Фізіологічні механізми пам’яті

В цій статті розглянемо що таке пам’ять, види пам’яті.

Фізіологічні механізми та види пам’яті

Пам’ять — це властивість нервової системи зберігати у закодованому вигляді інформацію, яка за певних умов може бути виведена із цієї системи без порушення властивостей і характеру запису.

Фізіологічний механізм онтогенетичної пам’яті полягає у формуванні, фіксації, збереженні і за необхідності відтворенні тимчасових зв’язків.

Види пам’яті:

короткочасна пам’ять (секунди-хвилини);

сенсорна пам’ять (0,1-0,5 с) — сенсорні сліди відіграють важливу роль під час читання, сприйняття чужої і власної мови;

первинна пам’ять (від 1 до кількох десятків секунд);

довготривла пам’ять (години-роки);

вторинна пам’ять (від десятків хвилин до місяців і років) — асоціативна пам’ять;

третинна пам’ять — забезпечує тривале зберігання інформації першочергового значення (професіональні дані, навички читання, письма, професійні навички).

В основі довготривалої пам’яті лежать досить складні структурно-хімічні перетворення на системному і клітинному рівнях головного мозку.

Класифікацію видів пам’яті запропонував І.С. Бериташвілі (1975). Він розрізняв образну, умовно-рефлекторну і словесно-логічну пам’ять.

Образна пам’ять людини і тварини — збереження і репродукція олноразового сприйняття життєвоважливого об’єкта.

Емоційна пам’ять — відтворення пережитого раніше емоційного стану при повторному впливі подразників, які зумовили первинне переживання цього стану.

Умовно-рефлекторна пам’ять проявляється як відтворення умовних рухових та секреторних реакцій чи завчених звичних рухів, коли минув тривалий час після їхнього утворення.

Словесно-логічна (семантична) пам’ять — пам’ять на словесні сигнали, які позначають як зовнішні об’єкти та події, так і внутрішні переживання і свої власні дії.

Динамічний стереотип — це послідовний ланцюг умовно-рефлекторних актів, які здійснюються у певному порядку і в певний час. Завдяки утворенню ланцюга певних реакцій кожна попередня діяльність організму є умовним подразником для наступної.

Вироблення стереотипу — приклад складної синтезуючої діяльності кори головного мозку.

Приклади динамічних стереотипів. Динамічний стереотип — основа вироблення умінь і навичок, звичок, режиму дня. Ходьба, біг, стрибки, катання на лижах, письмо — це навички, в основі яких лежить утворення динамічних стереотипів у корі великих півкуль мозку. Стереотипи зберігаються упродовж багатьох років і становлять основу поведінки людини.

Фізіологічною основою динамічного стереотипу є наявність зв’язків між корою великих півкуль і підкіркою. Чим частіше підкріплюється певний зв’язок, тим міцніший динамічний стеротип. Динамічний стереотип важко виробляється і важко піддається змінам.

Автор: Alina У рубриці: Анатомія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *