Фрідріх Енгельс біографія

Фрідріх Енгельс біографія скорочено німецького філософа викладена в цій статті. Енгельс один з основоположників марксизму — перший систематизатор та видавець творів Карла Маркса.

Фрідріх Енгельс біографія коротка

Народився в Пруссії в м. Бармен 28 листопада 1820 р в забезпеченій сім’ї фабриканта, зайнятого в текстильній промисловості. Відучившись в місцевій школі, він в 1834 році вступив до гімназії Ельберфельда і пішов з неї у вересні 1837 р раніше покладеного терміну: батько захотів, щоб син приступив до вивчення комерції та попрацював у нього продавцем. Торговельну освіту Фрідріх отримував в м. Бремен з літа 1838 р по весну 1841 р. У цей час з’являються його перші статті: він підробляв кореспондентом в місцевих газетах.

Восени 1841 р Енгельс був направлений до Берліна на військову службу і паралельно студіював в університеті, приділяв багато часу заняттям філософією і приєднався до гуртка младогегельянців. На його рахунку вже був цілий ряд літературно-публіцистичних і поетичних творів. Восени 1842 р закінчивши служити, Енгельс поїхав в Манчестер на фабрику, одним із власників якої був батько. Проїздом він побував в Кельні, де в редакції «Рейнської газети» зустрівся з Карлом Марксом, проте тоді їх знайомство не отримало продовження.

Перебування в Англії справило на формування світогляду Енгельса величезний вплив. Тут він вступає до лав чартистів, пише статті для їх друкованих органів, в 1844 році його публікації починають з’являтися в Німецько-Французькому Щорічнику, видавцями якого були К. Маркс і А. Руге. Повторна зустріч з Марксом в серпні 1844 року в Парижі, куди заїхав Енгельс по дорозі до Німеччини, на цей раз дала їм можливість зрозуміти, що вони мають практично однакові погляди. З цього часу їх біографії — життєві, творчі — виявилися найтіснішим чином переплетеними.

Перші плоди спільної діяльності з’явилися вже зовсім скоро. Крім того, після прибуття в Німеччину Енгельс бере активну участь в роботі соціалістичних журналів, підтримує контакти з соціалістами. Однак навесні 1845 року він змушений був, побоюючись переслідувань, переселитися в Брюссель, куди переїхав і Маркс — тут вони могли діяти набагато вільніше. Уже восени цього ж року друзі починають працювати над викладом основних положень наукового комунізму — «Німецькою ідеологією», а потім переходять до практичної діяльності. Так, вже в наступному році ними був організований Брюссельський комуністичний кореспондентський комітет, прообраз майбутньої компартії; потім вони реорганізували французький «Союз справедливих», організували проведення двох його конгресів, а в лютому 1848 р побачив світ підготовлений Марксом і Енгельсом «Маніфест комуністичної партії».

З квітня з по вересень 1848 р. Енгельс проживав в німецькому Кельні, після чого в черговий раз змушений був виїхати з Німеччини і оселитися в швейцарській Лозанні, де не перестає брати участь в робітничому русі і писати для «Нової Рейнської газети». Чергові роботи, присвячені теорії і тактиці пролетарського руху, з’являються в Лондоні, куди Енгельс переїжджає в листопаді 1849. З листопада наступного року він їде в Манчестер і працює у батька в конторі. Цю роботу він сам називав каторгою, однак вона дозволила допомагати Марксу, який надзвичайно потребував фінансової підтримки. Ще однією формою підтримки друга стало написання статей, які потім виходили під прізвищем Маркса.

У 1851 році Фрідріх Енгельс впритул приступає до поглибленого вивчення військової теорії, що дозволило йому розробити військову стратегію пролетарської партії і видати цілий ряд статей і заміток, присвячених війнам і військовим питанням. У 1873 р. починається робота над головною працею в сфері природознавства — «Діалектика природи». Енгельс працював над нею до 1883 року, роблячи великі перерви, але робота так і залишилася незавершеною. Він був одним з керівників організованого в вересні 1864 р Міжнародного товариства робітників, протягом багатьох років чимало робив для того, щоб соціалістичні партії Німеччини, Іспанії, Франції, США та ін. розвивалися і зміцнювали позиції.

Новий етап в біографії Енгельса починається після смерті Маркса в березні 1883 р. Як і раніше будучи наставником соціал-демократів Європи, він багато часу приділяв подальшому розвитку марксистської ідеології, її поширенню в масах. Майже до кінця життя він займався складанням поки не опублікованих томів «Капіталу», перевидавав перший том, написав цілий ряд великих творів, останнім з яких став опублікований в 1884 р. «Селянське питання у Франції і Німеччині».

З 1894 р. Енгельс відчував себе дуже погано, а 5 серпня 1895 р перебуваючи в Лондоні, помер від раку стравоходу. ї

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Філософи

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *