Гафіз біографія скорочено

Гафіз (бл. 1325-1389/1390) — перський поет і суфійський шейх, один з найбільших ліриків світової літератури.

Гафіз коротка біографія

Народився в 1325 році в Ширазі (за деякими джерелами — в 1300 році). Його батько був великим торговцем вугіллям і помер, коли Гафіз був ще дитиною. Проте статки батька дітям не дісталися, і його троє синів виявилися бідняками.
Гафіз з дитинства полюбив Коран і до восьми років знав його досконально, за що і отримав титул «гафіз». Він також з ранніх років був знайомий з творами Румі і Сааді, а також Аттара і Нізамі. У дитинстві працював в пекарні, проте поєднував роботу з навчанням в мактабі. Імовірно він отримав гарну освіту в медресе. Пізніше основу його заробітку становила плата за обрядове читання Корану і пожалування від покровителів.
У віці 21 рік він став учнем Аттара в Ширазі. Він вже тоді став складати вірші і став поетом і читцем Корану при дворі Абу-Ісхака, увійшов до суфійського ордену — Таріка. Гафіз знав арабську мову, добре розбирався в хадісах, тафсирі, фикхе.

У 1333 Мубаріз Музаффар зайняв Шираз, і Гафіз став складати пісні протесту замість романтичних віршів. Коли Мубаріз був повалений своїм сином — шахом Шуджа, а потім кинутий у в’язницю; Гафіз знову отримав посаду придворного поета. Однак він скоро добровільно віддалився від двору в Ісфахан, так як відчував небезпеку. Коли йому було 52 роки, шах запропонував йому повернутися в Шираз. Розповідають, що він у віці 60 років разом з друзями організував сорокадневное медитативне бдіння, і його дух зустрівся знову з Аттара, як 40 років тому.

Він написав багато знаменитих ліричних газелей — про любов, вині, красі природи і трояндах. Завдяки цим віршем поет отримав прізвисько Шекерлеб («цукрові вуста»).

Одружився Гафіз на схилі років, у нього народилося двоє дітей. Але обидва сини і дружина померли ще за життя поета. Жив Гафіз дуже бідно, випробовуючи постійну нужду. Кілька разів поет отримував запрошення від іноземних владик відвідати їх країни, проте поїздки так і не здійснилися.

Гафіз помер у Ширазі в районі 1390. Похований в саду Мусалла в Ширазі.

Після його смерті з’являється збірка його віршів — «Диван». В цілому творчість Гафіза являє собою вище досягнення середньовічної персоязичной ліричної поезії. Його вірші перекладені на всі європейські і багато азіатські мови.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Письменники

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *