Глаукома: причини, симптоми, лікування

Глаукома — група довготривалих захворювань очей внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску.

Розрізняють дві основні форми глаукоми: відкрита глаукома та закрита глаукома. 

Головними ознаками прояви хвороби можна вважати значне зниження зору, яке повільно прогресує, з часом приводячи до повної сліпоти. Ці процеси неможливо повернути назад, настає загибель нервових закінчень очного яблука , з цієї причини повернути зір в норму не можливо.

Причини глаукоми

Глаукома, причини якої криються в дисфункції роботи очного нерва, є вкрай небезпечною хворобою для людини. Робочим показником тиску в очному яблуці вважається 16-25 міліметрів РТ . Ст. при проведенні замірів спеціалізованим приладом Маклакова. Стабільність показників очного тиску забезпечує необхідний баланс між очної рідиною, і тією, що з нього відтікає (сльозами). Підвищенню тиску, в більшості випадків, сприяють дві виражені причини :

 • у зв’язку з якими-небудь причинами очна рідина починає вироблятися у великих обсягах, не встигаючи відтікати ;
 • рідина виділяється в нормальному обсязі, однак система, що відповідає за відведення рідини з ока, дає збій і не здатна відводити рідину в необхідному обсязі.

Накопичена рідина призводить до істотного збільшення внутрішньоочного тиску ( ВОТ), яке є провокуючим фактором для порушення роботи очного нерва, що є наслідком його загибелі. Однією з головних причин виникнення хвороби вважається спадковість, з цієї причини всім, чиї найближчі родичі мали дану патологію показаний регулярний профілактичний огляд у офтальмолога (раз в рік)

Симптоми глаукоми

До типових симптомів захворювання можна віднести біль, різь і відчуття тяжкості в очах, затуманення зору, звуження полів зору. Погіршення симптоматики характерно для нічного часу доби. При погляді на яскраве світло, у пацієнта може відзначатися поява перед очима «веселкових кіл» .

Симптоми закритої глаукоми

 • затуманення зору періодично виникаючі
 • різкі болі в оці, а також в області надбрів’я
 • періоди загострення чергуються з так званими проміжками уявного благополуччя
 • виникнення » веселкових кіл» при погляді на яскраве світло
 • почервоніння ока
 • набряк рогівки
 • розширення зіниці без реакції на світло
 • явні зорові порушення ( зниження гостроти зору аж до сліпоти)

Під час гострого нападу у пацієнта можуть спостерігатися нудота і блювота, погіршення загального стану, що нерідко призводить до постановки невірного діагнозу і запізнілого діагностуванню гострого нападу глаукоми. Слід зауважити, що ненадання кваліфікованої допомоги протягом першої доби гострого нападу може привести до повної сліпоти.

Симптоми відкритої глаукоми

У цієї групи пацієнтів неприємні відчуття можуть і зовсім відсутні, що обумовлено повільним наростанням внутрішньоочного тиску з появою виразною симптоматики тільки на термінальній стадії захворювання. У ряді випадків пацієнт тільки через кілька років зауважує, що у нього не бачить одне око. Іноді можна виявити такі скарги , як періодична поява » ореолів » при погляді на джерела світла , астенопічні скарги ( швидка стомлюваність очей) , які пов’язані з порушенням процесів акомодації, затуманення . Слід зауважити, що на початкових стадіях захворювання можуть з’являтися сльозотеча і позірна зволоження ока.

Профілактика глаукоми

Не рекомендується перевтомлюватися, робити роботу, пов’язану з фізичною напругою, обмежити споживання води і солі.  Необхідно віддавати перевагу молочним продуктам і дієті з рослинними складовими, виключити з раціону алкогольні напої, утриматися від куріння, зменшити споживання кави та чаю. Також, рекомендується скоротити роботу за монітором комп’ютера і знаходження біля екрану телевізора, в кімнаті необхідно зробити достатнє освітлення . А от читання, в’язання і інша ручна робота в безпосередній близькості від очей справить позитивний ефект, тому що зіниця в цьому випадку звужується, а ВГД нормалізується.

Лікування глаукоми

Залежно від форми і стадії розвитку патології, лікування глаукоми може бути консервативним або хірургічним. Операційне лікування проходить традиційним методом з використанням мікрохірургічного скальпеля. Глаукома очі лікується по трьох конкретних напрямках:

 • терапія, спрямована на нормалізацію ВГД ;
 • поліпшення загального кровообігу в нервах очного яблука і всіх внутрішніх очних оболонок ;
 • стабілізація всіх процесів обміну речовин в очних тканинах.

Перший напрямок є основоположним, а два наступні як допоміжні.

Консервативне лікування можна вважати ефективним лише у випадках початкових стадій хвороби. При цьому позитивний ефект і повне відновлення цілком можливі. Якщо дана терапія не ефективна і продовжує розвивається глаукома, операція є єдино прийнятним методом допомогти хворому.

Застосовувана лазерна терапія усуває можливі перешкоди, що заважають виходу рідини, що є стабілізуючим фактором для збільшення і нормалізації тиску всередині очей. Як правило, операційне втручання здійснюється в амбулаторних умовах, використовуючи місцеву анестезію.

Народні методи лікування глаукоми

Велика поширеність хвороби привела до значної кількості народних методів лікування. Лікувальне харчування, гімнастика, дієта, сонцезахисні окуляри, лікування п’явками — все це на початковій стадії хвороби може надати належну дію. Багато методів народного лікування можуть викликати належний ефект, однак цілий ряд з них є сумнівними і марними. З цієї причини відвідування офтальмолога — це те, чим ніколи не варто нехтувати.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Г

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *