Хто такі древляни?

Хто такі древляни? Де жили древляни? Відповіді на ці питання Ви дізнаєтеся в цій статті.

Хто такі древляни?

Древляни— це східнослов’янське плем’я (союз племен), у VI-X ст. які жили на українському Поліссі. Остаточно увійшли до складу Київської Русі при Ользі в 946 році.

Походження древлян

Ім’я —  древляни, надано їм тому, що вони жили в лісах. Деякі історики, спираючись на літописи, кажуть про зв’язок древлян, поряд з дреговичами, полянами (дніпровськими), і кривичами ( полочанами), з племенами білих хорватів, сербів і хорутан, що прийшли в VI — VII століттях  і  оселилися в придніпров’ї. Археолог Сєдов В. В., включає древлян в Дулебську групу племен.

Яким було життя древлян?

З археологічних розкопок в країні древлян можна зробити висновок, що вони володіли певною культурою:

  • Сталий похоронний обряд свідчить про певні релігійні уявлення про потойбічне життя.
  • Відсутність зброї в могилах свідчить про мирний характер племені;
  • знахідки серпів, черепків і судин, залізних виробів, залишків тканин і шкір вказують на існування у древлян хліборобства, промислів гончарного, ковальського, ткацького і шкіряного;
  • безліч кісток домашніх тварин і шпори вказують на скотарство і конярство;
  • безліч іноземних виробів з срібла, бронзи, скла і сердоліку вказує на існування торгівлі, а відсутність монет дає привід зробити висновок, що торгівля була міновою.

Політичним центром древлян в епоху їх самостійності було місто Іскоростень, пізніше цей центр , змістився в місто Овруч.

Підпорядкування Києву

В давні часи древляни кривдили своїх сусідів полян, але вже  князь Олег  у  882 — 912 р.р. підпорядкував їх Києву і наклав на них дань. У числі племен, підпорядкованих Олегу і брали участь в його поході на греків, згадуються і древляни, та вони підкорилися не без наполегливої боротьби. По смерті Олега вони зробили  спробу звільнитися; князь Ігор переміг їх і наклав на них ще більшу данину.

При спробі Київського князя Ігоря зібрати повторну данину з древлян  у 945 році вони обурилися і вбили князя. Вождь древлян Мал зробив спробу посвататися до вдови Ігоря, княгині Ольги, але та, рухома почуттям помсти, обманом вбила Мала і його Сватівське посольство, заживо закопавши у землю. Після цього Ольга разом з малолітнім сином  Святославом пішла війною на древлян і розгромила їх. Дружина Ігоря княгиня Ольга придушила древлянське повстання, провела перші державні реформи, які впорядкували систему збору і розміри данини . На відміну від князя Олега й Ігоря, надавала перевагу мирним відносинам з іншими країнами.

Її син Святослав Ігорович, прозваний Завойовником, за своїм покликанням був більше полководцем, ніж державним діячем та політиком. Він провів ряд успішних походів.

Ім’я древлян останній раз зустрічається в літописі в 1136 році, коли їх земля була подарована великим князем київським Ярополком Володимировичем Десятинній церкві.

Отже, стає зрозуміло, що історія древлян як етнічної групи та ранньофеодального державного формування тісно перепліталась із загальними тенденціями розвитку давньоруської держави та її формування. Щоправда, окремі аспекти впливу древлян на динаміку розвитку Русі в різні історичні періоди потребують більш широкого та фундаментального дослідження.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Словник

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *