Хто такі міщани?

Хто такі міщани і  чим займалися міщани Ви дізнаєтеся в цій статті.

Хто такі міщани?

Міщани — представники стану міщан, який включав різні категорії міських жителів: ремісники, торговці, дрібні домовласники, вони засновували цехи, які об’єднували ремісників за їхнім фахом.

За соціальною структурою міщани поділялися на три групи:

  • патриціат — міські багатії;
  • середнє міщанство;
  • плебс – незаможне населення.

У європейських країнах міщанство зазвичай походило з селянства і з часу своєї появи по-різному протистояло або знаходилось під тиском таких феодальних класів як дворянство та аристократія, лицарство та клір.

Групи міщан різних національностей, віросповідання підлягали різним юрисдикціям. В містах Речі Посполитої магдебурзьким правом користувалися лише римо-католики. Участь українців у самоврядуванні була обмежена, тому українські міщани мусили вести боротьбу водночас проти соціального і релігійно-національного гніту. У цій боротьбі організацією українського міщанства стали братства. В XVI ст. українське міщанство стало осередком боротьби за національні права на релігійному, політичному й культурному полі. Воно також надало нового спрямування козацтву — зміцнило його активними, інтелектуально вищими силами, залучило до спільних національно-політичних змагань, надихнуло прагненнями державного відродження України.

На теренах України міщани з’явились з середини XIV ст. Стан спадкувався за народженням. Для повноцінного користування правами міщанина необхідно було набути громадянство міста, для чого необхідно було володіти у даному поселенні визначеним нерухомим майном. Історично та соціально — це той самий суспільний прошарок, що у французькому суспільстві та мові позначається словом буржуазія, а в німецькому — бюргерство.

У 1824 р. вийшов закон, що зобов’язував міщан купувати відповідні торговельні посвідчення, де фіксувалися види діяльності, способи торгівлі, володіння нерухомістю тощо.

Чим займалися міщани?

Більшість міщан займалася дрібним підприємництвом, а оскільки становище більшості підприємців було дуже нестійким, то міщани мусили найматися на роботу до багатших підприємців, або йти в чиновники.

Отже, міщани — це люди, які належали до суспільного стану в слов’янських країнах Східної Європи за доби Середньовіччя та Нового часу; населення міст і містечок. Подібний суспільний стан, як буржуазія у франкомовних країнах або бюргерство в німецькомовних країнах Центральної та Західної Європи.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *