Хто такі якобінці?

Хто такі якобінці?

Якобінці — це група революціонерів періоду французької буржуазної революції.

Від початку якобінці — це члени Якобінського клубу, найвідомішого з так званих «патріотичних товариств», яке мало у своєму розпорядженні мережу філій і значною мірою вплинуло через них на політизацію великої частини населення Франції в епоху революції.

Клуб був заснований у Версалі під назвою бретонського клубу, оскільки більшість його членів були вихідцями з Бретані. Згуртувавши довкола себе представників інших регіонів Франції, бретонський клуб перейменував себе у Товариство друзів Конституції. У жовтні 1789 року депутати перебралися до Парижа, де збиралися в монастирі святого Якова.

Приналежність до цього клубу, його підтримка були неодмінною умовою доступу до влади до 9 термідора (контрреволюційний переворот). Через нього пройшли і фейяни, і жирондисти, і монтаньяри. Тому помилково вважати якобінцями лише прихильників М. Робесп’єра, Ж.-П. Марата, Ж.-Ж. Дантона, Л.-А. Сен-Жюста, Ж. Кутона, тобто тих, хто залишився в клубі після вигнання з нього жирондистів у жовтні 1792 р.

В історичній пам’яті назва «якобінці» закріпилася саме за радикальними діячами, що прийшли до влади в період так званої якобінської диктатури (1793—1794) — революційно-терористичної форми державного правління Франції від падіння жиронди до термідоріанського перевороту.

Члени клубу очолювали Комітет громадського порятунку, який проводив політику революційного терору, який іноді називають якобінським, а відповідний період — якобінською диктатурою.

З їх числа найвідомішим став Наполеон Бонапарт. З часом Наполеон став імператором, використовуючи революційні ідеї, а після — великим загарбником.

Отже, якобінці – це учасники політичного угруповання, які прийшли до влади під час Великої Французької революції, і які сприяли поваленню французько-королівської династії.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Словник

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *