Хто такий отаман?

Хто такий отаман та що означає слово «отаман» Ви дізнаєтесь з цієї статті.

Хто такий отаман?

Отаман – це службова виборна особа у Запорозькій Січі протягом XVI — XVIII століть, яка очолювала всю січову організацію або ж  окрему війсково-адміністративну одиницю — курінь.

Якщо ж траплялося так, що отаман не обирався за окремих причин, а був призначений, наприклад, під час військового походу, то  його називали наказним отаманом. У Гетьманщині протягом XVII — XVIII століть існували також посади городових, сільських та сотенних отаманів.

Також в залежності від років, посада отамана та його обов’язки трактувалися по-різному:

  • Отаман в Армії Української Народної Республіки (1917 – 1919 роки) це  військове звання особи, яка командувала корпусом, дивізією чи армійською групою. В 1920 році звання отамана було замінене новим запровадженим військовим чиномм — генералом. Протягом  1918–1925 років посаду Головного отамана Армії УНР обіймав Симон.
  • Отаман в роки існування Легіона Українських Січових Стрільців (1914–1918 роки) та Української Галицької Армії  (1918–1919 роки) – це військове звання, яке прирівнювалося до звання майора.
  • У період українських національно-визвольних змагань 1917–1921 років керівники повстанських загонів та партизанських з’єднань частенько називали себе отаманами.
  • Отаман  на Поділлі у XIV столітті – це посада в  місцевій адміністрації за часів татарського панування

Що означає термін «отаман»?

Поняття отаман означає з тюркської мови «батько людей». Кочовики раніше називали так найстарших представників з свого роду. Також є інша версія, за якою слово отаман походить від німецького слова «Нarter Mann», що означає «міцна людина». З XVI століття отаманами стали називати виборного або призначеного ватажка козацького війська.

Хто такий курінний отаман?

Курінний отаман – це виборна особа, яка очолює курінь. Він відав господарством та коштами куреня, вирішував абсолютно всі питання, які  стосувалися життя і побуту козаків.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися хто такий отаман.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Словник

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *