Хто відкрив явище фагоцитозу?

Хто відкрив вчення про фагоцитоз та імунітет Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Хто відкрив фагоцитоз?

Що таке фагоцитоз?

Фагоцитоз — це процес активного захоплення і поглинання одноклітинними організмами або фагоцитами (клітинами багатоклітинних організмів) неживих частинок і живих клітин. Він може тривати кілька годин і складається з молекулярних процесів.

Більш простими словами фагоцитоз це якась перша реакція імунної системи організму на попадання в нього чужорідних антигенів. Вони проникають в організм у вигляді полісахариду або високомолекулярного білка або в складі вірусних частинок, бактеріальних клітин. Процес фагоцитозу включає в себе 8 фаз — хемотаксис, адгезію, активацію мембрани, сам фагоцитоз, утворення фагосоми, злиття з лізосомами, знищення і перетравлення, викид з клітки продуктів деградації.

Явище фагоцитозу відкрив в 1883 році І. Мечников. Вчений також показав їх роль для імунної системи — вони є її захистом. За дане відкриття Мечников отримав Нобелівську премію в 1908 році за фізіології.

Учений досліджував захисні функції організму, експериментуючи з личинкою морської зірки. В ході дослідів Ілля Мечников став першим, хто відкрив принцип роботи компонентів імунної системи. До цього результату його привели спостереження в 1882 році за рухливими клітинами, які скупчилися навколо шипа троянди, встромленого в тіло личинки. Згодом Мечников розробив нову теорію, в якій говорилося, що скупчилися клітини (які він назвав фагоцитами) функціонують як одноклітинні самостійні істоти. Вони руйнують і захоплюють частинки дрібніші розмірами, і переварюють їх.

Пізніше вчений зайнявся вивченням крихітних ракоподібних дафній і виявив, що фагоцити руйнують в їх же тілі грибки. Йому також належить феноменальне відкриття — фагоцити ссавців тварин здатні руйнувати і захоплювати бактерії сибірської виразки.

Тут-то Ілля Мечников зрозумів, що фагоцити — це головний захисний механізм проти чужородних організмів. Це ніби армія, яка бореться з інфекцією. Даний процес був названий фагоцитозу. Звичайно, більшість вчених не поділяли його думку і не визнавали відкриттів. Але це не завадило Мечникову отримати Нобелівську премію. Його відкриття дуже важливе для сучасної науки і медицини. Завдяки йому рятується багато життів.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, хто відкрив явище фагоцитозу.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Біологія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *