Інки: цікаві факти

Чи знаєте Ви щось цікаве про інків? Цікаві факти про інків, про імперію інків розкажуть про могутню цивілізацію, яка була знищена в результаті іспанських завоювань.

Цікава інформація про інків

Імперія Інків була найбільшою за площею і чисельністю населення розвиненою державою в Південній Америці в XI-XVI століттях

Імперія Інків займала величезну територію, на якій сьогодні розташовані Перу, Болівія, Еквадор, частково Колумбія, Аргентина і Чилі.

Назва імперії і народу, що виник спочатку в XII столітті на берегах найбільшого прісноводного озера в Південній Америці Тітікака, пов’язане з титулом правителів.

Інки поклонялися Сонцю (Інті), як головному божеству. Правитель у інків вважався втіленням бога Сонця на землі, тому все, до чого він доторкався, спалювалося. У зв’язку з сонячним культом були дуже поширені різні вироби з золота.

Інки були чудовими ткачами. Дівчата змалечку навчались ткати вовняний одяг, збирати рослини, яких використовували як барвники.

В імперії Інків була налагоджена не тільки розвинена іригаційна мережа, а й розгалужена система доріг. Інки також користувалися поштою, існувало близько 5-7 тисяч поштових станцій по всій країні.

Водопроводи інків не поступалися по майстерності римським, але на відміну від античних були зроблені без використання шкідливого для здоров’я свинцю.

Титул Інка носили тільки представники вищої знаті, пов’язані кровною спорідненістю і є прямими нащадками легендарного і першого їх правителя Манко Капак і його сестри і дружини Мами Окльо.

 Інки будували з канатів вражаючі підвісні мости, які були єдиним шляхом подолання гірських ущелин та річок.

Інки будували величні споруди з обтесаного каменя, при цьому не використовуючи цементу. Їх будівлі витримували сильні землетруси, характерні для Південної Америки.

Достовірних свідчень про появу народу інків немає, але те, що вони вперше з’явилися на берегах вищезгаданого озера, є незаперечним аргументом. Вчені висунули гіпотезу про те, що стародавні інки були нащадками більш ранньої андської цивілізації Тіуанако з центром в однойменному місті. Її розквіт припав на 700-900 роки н. е. За легендами інків, саме з Тіуанако був родом Манко Капак. Цей правитель, який керував державою інків близько 40 років, заснував столицю майбутньої імперії — місто Куско, що розташовувався в глибокій долині між двох гірських хребтів на висоті 3416 м над рівнем моря.

Справжня імперія народу інків була створена за часів правління Інка Пачакуті. Під його проводом інки, будучи тільки одним із численних народів Південної Америки, поступово підпорядкували собі інші племена. Завоювання Пачакуті продовжив його син Тупак Юпанкі, а також наступний правитель Уайна Капак. Сини Капак Уаскар і Атауальпа почали виснажливу міжусобну війну в імперії.

З ім’ям Атауальпи пов’язана відома багатьом історія найбільшого військового викупу за всю історію людства. В імперію інків іспанські завойовники намагалися вторгнутися ще до правління Уайна Капак. Коли під час правління Атауальпи іспанці під проводом Франсиско Пісарро почали вторгнення в Тауантінсуйу і захопили правителя, він дав їм величезний викуп золотом, сріблом та іншими коштовностями, який за сьогоднішніми мірками оцінюється в 6839,30 млн доларів. Але, отримавши викуп, іспанці не виконали обіцянки звільнити Атауальпу і стратили його. Саме цей сумнозвісний викуп Атауальпи і став причиною подальшого варварського вторгнення іспанців і інших європейців, приголомшених видом незліченних багатств, в імперію інків, що призвело до її занепаду.

Імперія Інків мала чіткий адміністративний поділ і добре налагоджену економіку, на відміну від більшості європейських країн того часу. Імперія була розділена на 4 частини, кожна з яких складалася з провінцій. У кожній провінції була своя столиця з храмом Сонця. У столиці стікалися податі, а європейські хроністи відзначали, що весь облік вівся з небувалою точністю.

Закони Інків дійшли до наших днів в уривках, але достовірно відомо, що серед численних чиновників було абсолютно відсутнє поняття корупції, а завдяки високій строгості їх законів в імперії практично повністю були відсутні злочини, пов’язані з вбивством і крадіжкою. Це неймовірно захоплювало приїжджих європейців. Хроністи відзначали, що правління у Інків було одним з кращих в світі.

Влада Інків була оточена ореолом святості, а правителі сильно дбали про збереження чистоти своєї крові. Так, Інка міг мати тільки одну дружину, яка була б йому рідною сестрою. Він міг мати дітей і від інших жінок з роду Інки, але вони не могли успадковувати престол. Після смерті правителя його тіло бальзамували і зберігали в особливих склепах в Куско.

Незважаючи на те що інки підпорядкували собі різні етноси, завдяки особливій системі законів їх змішування з іншими індіанськими народами було практично нульовим.

 

У інків була система вимірювальних величин, календар, математична і астрономічна науки, незвичайна архітектура, багатюща музична культура. Дивна і писемність інків — так зване вузликове письмо стос. Числа і літери інки кодували складною системою мотузкових сплетінь і різноманітних вузлів. Письмовий документ стос був сплетінням ниток, на яких були різноманітні вузлики. В ролі писемності у інків також виступали токапу — розкішні вбрання з різноманітними геометричними візерунками, кожен з яких позначав те чи інше поняття або подію.

Завдяки інкам в житті європейців з’явилися багато продуктів, понятть, незважаючи на те, що завойовники описували інків як малорозвинений народ. 

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві традиції

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *