Ірен Жоліо-Кюрі біографія та цікаві факти

Фізики

Ірен Жоліо-Кюрі біографія і цікаві факти з життя французького фізика, лауреата Нобелівської премії з хімії, спільно з Фредеріком Фоліо.

Ірен Жоліо-Кюрі біографія

Народилася 12 вересня 1897 Парижі. Марі Кюрі вперше отримала радій, коли Ірен був всього рік. Мати весь час проводила в лабораторії, а вихованням Ірен займався дід.
У 10 років, за рік до смерті батька, Ірен почала займатися в кооперативній школі, організованою матір’ю і кількома її колегами, в тому числі фізиками П.Ланжевеном і Ж.Перреном.

З 1912 по 1914 навчалася в Коледжі Севіньї. Ірен продовжила свою освіту в Паризькому університеті (Сорбонні). Під час війни вона на кілька місяців перервала навчання і працювала медичною сестрою у військовому госпіталі, допомагаючи матері робити рентгенограми.
Після війни пішла працювати асистентом-дослідником Інституту радію, який очолювала її мати, а з 1921 почала проводити самостійні дослідження. Її перші досліди були пов’язані з вивченням полонію. У 1925 за ці дослідження Ірен була присуджена докторська ступінь.

У 1926 вона вийшла заміж за свого колегу Фредеріка Жоліо, з яким працювала разом в лабораторії.
Фредерік Жоліо і Ірен Жоліо-Кюрі виявили явище штучної радіоактивності.
У 1935 р Ірен Жоліо-Кюрі і Фредеріку Жоліо спільно була присуджена Нобелівська премія з хімії «за виконаний синтез нових радіоактивних елементів».

Через рік після отримання Нобелівської премії Жоліо-Кюрі стала професором Сорбонни, де читала лекції починаючи з 1932 р

1936 року протягом чотирьох місяців працювала помічником статс-секретаря у науково-дослідницьких справах в уряді Леона Блюма. Незважаючи на німецьку окупацію Франції 1940 року, Ірен та її чоловік залишилися в Парижі, де Жоліо брав участь у русі Опору. 1944 року у гестапо з’явилися підозри щодо його діяльності, і, коли він того ж року пішов у підпілля, Жоліо-Кюрі з двома дітьми втекла до Швейцарії, де вони залишалися до звільнення Франції.
У 1946 Жолі-Кюрі була призначена директором Інституту радію. З 1946 по 1950 вона працювала в Комісаріаті з атомної енергії Франції. Також вона входила в Національний комітет Союзу французьких жінок і працювала у Всесвітній Раді Миру. На початку 50-х років її здоров’я стало погіршуватися, ймовірно, в результаті отриманої дози радіоактивності.
Померла в Парижі 17 березня 1956 від гострої лейкемії у віці 58 років.

Ірен Жоліо-Кюрі цікаві факти

Ірен старша дочка Марії Склодовської-Кюрі і П’єра Кюрі, дружина Фредеріка Жоліо-Кюрі.

Нобелівську премію отримала у віці 38 років

Висока худенька Ірен любила плавати, ходити на лижах і здійснювати прогулянки в гори.

Ірен була атеїстом.

Крім Нобелівської премії, вона була удостоєна почесних ступенів багатьох університетів і наукових товариств.

Обидві дитини Ірен і Федеріка Жоліо-Кюрі, Елен і П’єр, також є шанованими вченими.

Оцініть статтю
Додати коментар