Карл Фрідріх Гаусс коротка біографія

Карл Фрідріх Гаусс коротка біографія українською мовою викладена в цій статті.

Карл Фрідріх Гаусс біографія скорочено

Карл Фрідріх Гаус — німецький математик, астроном, геодезист та фізик.

Карл Фрідріх Гаус народився 30 квітня 1777 р. у Брауншвейгу. Він син бідняка і неосвіченої матері з дитинства виявляв усі ознаки геніальності. Головну працю всього свого життя, «Арифметичні дослідження», юнак закінчив ще в 1798 р, коли йому був всього 21 рік, хоча видано її буде лише в 1801 р. Робота ця мала першорядну важливість для вдосконалення теорії чисел як наукової дисципліни, і представила цю область знань в тому вигляді, в якому ми знаємо її сьогодні.

Приголомшливі здатності Гаусса так вразили герцога Брауншвейзького, що він відправляє Карла на навчання до Карлового колегіум (нині — Брауншвейгский технічний університет), який Гаусс відвідує з 1792 по 1795 р.

1795-1798 р.р. Гаусс переходить в Геттінгський університет. За свої університетські роки математик довів чимало значущих теорем.
1796 р. виявляється найуспішнішим як для самого Гаусса, так і для його теорії чисел. Одне за іншим, він робить важливі відкриття. 30 березня, наприклад, він відкриває правила побудови правильного сімнадцятикутника. Він удосконалює модулярную арифметику і в значній мірі спрощує маніпуляції в теорії чисел. 8 квітня Гаусс доводить закон взаємності квадратичних відрахувань, що дозволяє математикам знайти рішення будь-якого квадратичного рівняння модулярной арифметики. 31 травня він пропонує теорему простих чисел, даючи тим самим доступне пояснення яким чином прості числа розподіляються серед цілих чисел. 10 липня учений робить відкриття, що будь-яке ціле позитивне число може бути виражено сумою не більше трьох трикутних чисел.

У 1798 році Гаус повернувся до Брауншвейгу і жив там до 1807 року. Герцог продовжував опікати молодого генія. Він сплатив друк його докторської дисертації (1799) і подарував непогану стипендію. У своїй докторській Гаус вперше довів основну теорему алгебри.

З 1799 року Ґаус — приват-доцент Брауншвейзького університету. У 1801 обирається членом-кореспондентом Петербурзької академії наук.

Після 1801 року Ґаус, не пориваючи з теорією чисел, розширив круг своїх інтересів, включивши в нього і природничі науки. Каталізатором послужило відкриття малої планети Церера (1801), незабаром після спостережень втраченої. 24-річний Ґаус виконав (за декілька годин) складні обчислення за новим, відкритим ним же методом, і вказав місце, де шукати утікачку; там вона і була незабаром виявлена, до загального захоплення.

У 1807 р геніальний вчений Гаусс отримує пост професора астрономії і глави астрономічної обсерваторії Геттінгена, який він буде займати все життя.

У 1831 р Гаусс знайомиться з професором фізики Вільгельмом Вебером, і знайомство це виявилося плідним. Їх спільна праця приводить до нових відкриттів в області магнетизму і встановлення правил Кірхгофа в області електрики. Сформулював Гаусс і закон власного імені. У 1833 р. Вебер і Гаусс винаходять перший електромеханічний телеграф, що зв’язав обсерваторію з Інститутом фізики Геттінгена. Слідом за цим, у дворі астрономічної обсерваторії будується обсерваторія магнетична, в якій Гаусс, спільно з Вебером, засновує «Магнетичний клуб», який займався вимірами магнітного поля Землі в різних точкок планети. Гаусс також успішно розробляє техніку визначення горизонтальної складової магнітного поля Землі.

Гаусс помер 23 лютого 1855 в Геттінгені, Ганновер (нині — Нижня Саксонія в Німеччині). Згідно з результатами вивчення його мозку було доведено, що Гаусс був генієм.

Особисте життя

Особисте життя Гаусса була низкою трагедій, починаючи з передчасної смерті його першої дружини, Джоани Остофф, в 1809 р, після дружини померла одна з їх дітей. Згодом Гаусс одружується знову, на кращій подрузі своєї першої дружини Фредеріці Вільгельміні Вальдек, але й вона, після довгої хвороби, вмирає. Від двох шлюбів у Гаусса народилося шестеро дітей.

Автор: Гнатюк У рубриці: Наука

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *