Картопля: хімічний склад, калорійність, корисні властивості

Поради

Картопля -рослина, що належать до виду багаторічних клубневих трав’янистих рослин з роду Паслен сімейства Пасльонові. Бульби картоплі є важливим продуктом харчування, на відміну від отруйних плодів. Розподілено мінеральні речовини в бульбі нерівномірно: найбільше їх у корі, менше – в зовнішній серцевині, а також їх більше в верхівкової частини, ніж в основі.

Мінеральні елементи в бульбі в основному знаходяться в легкозасвоюваній формі і представлені лужними солями, які сприяють підтриманню лужної рівноваги в крові.

Склад картоплі дає можливість її застосуванню як в кулінарії, так і народній медицині.

Хімічний склад картоплі

У таблиці наведені усереднені значення ( калорійність, поживні речовини, вітаміни, мікроелементи) з розрахунку на 100 грамів продукту.

Харчова цінність картоплі
Картопля калорійність 72.7 кКал
Вуглеводи 16.3 гр
Жири 0.4 гр
Білки 2.0 гр
Вода 78.6 гр
Моно – і дисахариди 1.3 гр
Крохмаль 15.0 гр
Харчові волокна 1.4 гр
Органічні кислоти 0.2 гр
Зола 1.1 гр
Картопля вітаміни
Вітамін А 0.02 мг
Вітамін B1 0.1 мг
Вітамін В2 0.07 мг
Вітамін В3 0.3 мг
Вітамін В6 0.3 мг
Вітамін В9 8.0 мкг
Вітамін C 20.0 мг
Вітамін Е 0.1 мг
Вітамін Н 0.1 мг
Вітамін PP 1.3 мг
Картопля Макроелементи / Мікроелементи
Залізо 0.9 мг
Калій 568.0 мг
Кальцій 10.0 мг
Магній 23.0 мг
Натрій 5.0 мг
Сірка 32.0 мг
Фосфор 58.0 мг
Хлор 58.0 мг
Алюміній 860.0 мкг
Бор 115.0 мкг
Ванадій 149.0 мкг
Йод 5.0 мкг
Кобальт 5.0 мкг
Літій 77.0 мкг
Марганнец 170.0 мкг
Мідь 140.0 мкг
Молібден 8.0 мкг
Нікель 5.0 мкг
Рубідій 500.0 мкг
Фтор 30.0 мкг
Хром 10.0 мкг
Цинк 360.0 мкг

Корисні властивості картоплі для організму людини

1 . У картоплі присутні лужні елементи, які сприяють нормалізації кислотно- лужного балансу в людському організмі. З цієї причини, сік картоплі, в народній медицині застосовують у лікуванні гастриту, виразкових хвороб шлунка і дванадцятипалої кишки. У даному випадку картопляний сік загальмовує секрецію шлункових залоз, одночасно він діє як болезаспокійливий, сприяє рубцюванню виразок.

2 . Картопляних сік застосовують успішно і при головних болях, високому артеріальному тиску, запорах, а також картопляний сік може діяти як сечогінний засіб. Крім того, варто уточнити, що найкраще для цих цілей вибирати картоплю сиру червоних сортів, яку необхідно натирати разом з шкіркою.

3 . Сік свіжої картоплі надає стимулюючу дію на секрецію підшлункової залози, а також сприяє пониженню цукру, з цієї причини, картопляний сік рекомендують приймати при захворюванні на цукровий діабет.

4 . При опіках, трофічних виразках, гострому дерматиті, екземі і гнійних ураженнях, відмінно допомагає натерта сира картопля, таку кашку необхідно накладати на уражені місця.

5 . Картопляний крохмаль знижує вміст холестерину в печінці та сироватці крові, тобто володіє антисклеротичними властивостями.

6 . Картопля є рекордсменом за вмістом калію серед харчових продуктів. Солі калію сприяють виведенню води з організму, тому картопля повинна обов’язково входити в раціон харчування людей з хворобами нирок і серця. Особливо корисна картопляно -яєчна дієта людям з простими формами хронічної ниркової недостатності.

7 . Картопля також використовується в “домашній косметології “, маска з картоплі для обличчя не тільки освіжає, але і живить, розгладжує зморшкувату шкіру. Особливо корисна маска з молодої картоплі, звареної в мундирі, жінкам після сорока. Розім’яти картоплю, змішати зі сметаною і накласти на обличчя. Через 20 хвилин змити.

Слід також зауважити, що при покупці картоплі потрібно звернути увагу на те, щоб бульби були твердими, рівними, однорідно забарвленими. Позеленілі на сонячному світлі бульби містять підвищену кількість соланіну, багато його накопичується і в старій картоплі, особливо в зовнішньому шарі і очках. Тому стару картоплю необхідно ретельно очищати, видаляти оченята. Позеленілі бульби не можна вживати в їжу.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Ромчик

    можно было ещё больше растянуть

    Відповіcти