Кавун: калорійність, хімічний склад, корисні властивості

Поради

Кавун звичайний – однорічна трав’яниста рослина з стеблом довжиною 2-3 метра, вид роду Кавун ( Citrullus ) сімейства Гарбузові ( Cucurbitaceae ). Батьківщиною кавуна вважається Південна Африка, а претендують на цю роль дві країни – Бразилія і Парагвай, де його до цих можна виявити в дикому вигляді.

Плід кавуна – велика куляста, овальна або циліндрична помилкова ягода з гладкою поверхнею і рожевою або червоною соковитою солодкою м’якоттю. Деякі сорти мають м’якоть білого або жовтувато -білого кольору. Покритий кавун щільною корою товщиною 4-15 мм. Кора найчастіше темно зеленого кольору, але зустрічаються сорти з білою та жовтою шкіркою, часто на шкірці присутній візерунок – у вигляді смужок або одного, рідше декількох великих плям світлих відтінків. Вага окремих плодів може переступити позначку більше 20 кг. В даний час кавуни вирощуються в 96 країнах світу в більш ніж 1200 різновидах.

Кавун хімічний склад

У таблиці наведені усереднені значення ( поживні речовини, вітаміни, мікроелементи) з розрахунку на 100 грамів продукту .

Харчова цінність кавуна
Кавун калорійність 25.1 кКал
Вуглеводи 5.8 гр
Жири 0.1 гр
Білки 0.6 гр
Вода 92.6 гр
Моно – і дисахариди 5.8 гр
Харчові волокна 0.4 гр
Органічні кислоти 0.1 гр
Зола 0.4 гр
Кавун вміст вітамінів
Вітамін А 0.1 мг
Вітамін B1 0.04 мг
Вітамін В2 0.06 мг
Вітамін В6 0.09 мг
Вітамін В9 8.0 мкг
Вітамін C 7.0 мг
Вітамін PP 0.2 мг
Кавун Макроелементи / Мікроелементи
Залізо 1.0 мг
Калій 64.0 мг
Кальцій 14.0 мг
Магній 224.0 мг
Натрій 16.0 мг
Фосфор 7.0 мг
Кавун є низькокалорійним продуктом – 25.1 кКал на 100 гр продукту.

Кавун корисні властивості для організму людини

Кавун знижує ризик розвитку раку, дана властивість кавуна проявляється завдяки високому вмісту лікопіну: це речовина рятує нас від раку грудей і простати, кишечника, шлунка та легень.

Кавуновий сік і м’якоть використовується для втамування спраги при лихоманці.

Кавун допомагає організму справитися зі стресом, так як солодкий смак і соковитість впливають на вироблення гормонів задоволення.

Кавун містить велику кількість заліза, що робить його прекрасним цілющим засобом при анемії.

Кавун багатий клітковиною, сприятливо впливає на стан здоров’я шлунково -кишкового тракту, посилює перистальтику, виводить шлаки і токсини.

Кавун корисний при атеросклерозі, це зумовлено вмістом у кавуні корисних вітамінів, холіну і фолієвої кислоти.

М’якоть кавуна часто рекомендується при захворюваннях печінки і жовчного міхура, запорах, атеросклерозі і артритах.

Також цілющу якість кавуна – його сечогінні властивості, що сприяє виведеню з організму токсинів. М’якоть кавуна застосовується при набряках, каменях у жовчному міхурі, сечокам’яної хвороби.

Всього лише 150 грамів кавуна достатньо для того, щоб повністю задовольнити потребу середньостатистичної людини в магнії.

Якщо у вас хвора печінка, м’якоть кавуна допоможе поліпшити харчування тканин цього органу.

Кавун захищає серцево- судинну систему і зміцнює імунітет. Він володіє цими властивостями завдяки високому вмісту цитруллина, незамінної амінокислоти, яка відіграє важливу роль в роботі серцево -судинної системи та імунітету.

Висушені корені кавуна застосовуються для лікування колітів у дітей.

Кавун, завдяки своїм дієтичним властивостям, часто використовується в якості основного продукту раціону всіляких дієт.

М’якоть і сік кавуна мають виражені протизапальні властивості.

Насіння кавуна мають кровоспинну і глистогінним дією.

Кавун використовується в косметології, на його основі роблять маску для обличчя, яка допомагає шкірі залишатися молодою і свіжою.

Кавун – протипоказання і шкода

Протипоказано вживати кавун у великих кількостях хворим на цукровий діабет, мають камені в нирках, при важких захворюваннях підшлункової залози, передміхурової залози, пієлонефриті.
Може завдати шкоди фрукт кавун також при сумісному прийомі з солоними продуктами: сіль затримує рідину в організмі, тому в цьому випадку можливі набряки. Важливим моментом при вживанні кавуна є ризик вмісту в ньому великої кількості нітратів, які можуть викликати нудоту, блювоту, пронос. Особливо небезпечні нітрати для дітей і ниркових хворих. Якщо ви не впевнені в якості кавуна, їжте тільки серединку плода, так як нітрати в кавуні накопичуються в основному в шкірці і поблизу до неї.

Як правильно вибрати кавун?

При виборі плода кавуна слід керуватися такими правилами:
1 . Бажано не купувати кавуни раніше середини серпня. Навіть самі скоростиглі сорти природно достигають тільки до кінця липня.
2 . Стиглий кавун видає глухий звук при поплескуванні його долонею.
3 . Стиглий кавун хрустить навіть при невеликому стисненні.
4 . Ніколи не купуйте тріснутий кавун.
5 . Занадто великий кавун  – перезрівший, занадто маленький – зазвичай незрілий. Вибирайте тільки кавуни середнього розміру.
6 . Велика біла пляма на боці кавуна – ознака незрілості. Вибирайте кавун з невеликим білою плямою .
7 . Стиглий кавун легко дряпається нігтем.
8 . Ніколи не купуйте кавуни близько автотрас! Зірваний кавун «дихає», він легко вбирає токсини з повітря.
9 . Засохлий хвостик – не показник стиглості.
10 . На розрізі волокна мають бути білі. Волокна жовтого кольору – ознака надлишку нітратів.
11 . ВАЖЛИВО! Розрізавши кавун, занурте шматочок м’якоті в склянку з холодною водою. Якщо вода порожевіла – кавун підфарбований у прямому сенсі слова (введений якийсь барвник) . Такий кавун вживати небезпечно.
12 . Нітрати в кавуні розподіляються нерівномірно. Найбільше їх у шкірки і у плодоніжці. Дітям краще всього давати м’якоть з середини.

Оцініть статтю
Додати коментар