«Король Матіуш Перший» скорочено

«Король Матіуш Перший» читати скорочено українською повість Януша Корчака Ви можете за 5 хвилин.

«Король Матіуш Перший» короткий зміст (переказ)

Після раптової смерті короля на троні опиняється його маленький син — король Матіуш I. Ні братів, ні сестер у юного принца не було, тому він був єдиним спадкоємцем престолу. Матіуш I ще занадто молодий і не розуміє, що в дійсності від його імені правлять корумповані міністри. Коли з їхньої вини починається війна відразу з трьома сусідніми королівствами, Матіуш за допомогою свого друга Фелека біжить з палацу на фронт, де під вигаданим ім’ям стає «сином полку».

Вирушаючи на війну, юний король і не підозрював, наскільки вона жахлива. Війна представлялася Матіуша занадто романтичною. Проте, розчарування не змогло зломити Матіуша. dovidka.biz.ua Він гідно переносить всі тяготи солдатського життя. Незабаром воїни дізнаються, що серед них знаходиться король. Всіх охоплює наснага. Війна закінчується повним розгромом ворога.

Матіуш став набагато рішучіше, але не набагато досвідченіший в управлінні державою, бере владу в свої руки. Він намагається проводити реформи, спрямовані на те, щоб поліпшити становище жителів королівства, особливо — дітей.

Король приходить до висновку, що життя таке важке тому, що всі правила і закони створені дорослими. Отже, дітей та дорослих потрібно поміняти місцями. У підсумку, з’явився дитячий парламент. Ровесники короля займають місця своїх батьків.

Такі нововведення все ж приводять до плачевних результатів через недосвідченість дітей і дезінформацію Матіуша про підтримку реформ іноземним шпигуном, який вліз в довіру. Знову починається війна, яку Матіуш програє, і переможці вирішують заслати його на безлюдний острів.

Слід зазначити самокритичність короля і його вміння визнавати власні помилки. Матіуш зрозумів, що однією тільки любові до людей недостатньо, щоб керувати країною. Головний герой зрікся престолу. Матіуш вважає, що його місце повинен зайняти по-справжньому досвідчений і сильний правитель, здатний допомогти підданим королівства. Дитина зробила те, на що ніколи б не погодився жоден дорослий — Матіас відмовився від власних амбіцій заради загального блага.

У продовженні повісті Матиуш здійснює втечу з ув’язнення і знову виявляється в своїй країні інкогніто. Потім він оголошує про себе і добровільно видаляється у вигнання на безлюдний острів. Морально ставши доросліше, йому доводиться потім знову повернутися в країну. Нарешті, відрікшись від престолу, Матіуш влаштовується працювати на фабрику і гине в результаті нещасного випадку (Матіуш потрапив під верстат і помер від ран).

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *